Komunikacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Parada zabytkowych i współczesnych tramwajów

W niedzielę, 18 września, podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, ulicami Krakowa przejechały historyczne i współczesne tramwaje. Pojazdy wyjechały o godz. 11.00 z zajezdni tramwajowej w Nowej Hucie i przejechały do zajezdni tramwajowej Podgórze.

Zabytkowy tramwaj SN2
Fot. MPK SA w Krakowie

Do pojazdów można było wsiąść na terenie zajezdni Nowa Huta przy ul. Ujastek 12 (wejście na teren zajezdni będzie możliwe już od godz. 10.00) oraz na dwóch przystankach na trasie parady „Rondo Mogilskie” i „Stradom”.

Organizatorzy zaprosili mieszkańców Krakowa oraz turystów. W paradzie wzięły udział wyjątkowe wagony, w tym te najstarsze z kolekcji MPK, jak popularna „Gracówka”, a także wagony z innych miast m.in. gdański tramwaj Ring czy warszawski wagon K. W paradzie pojechały także wagony typu N, które kilkadziesiąt lat temu woziły pracowników kombinatu do pracy. Ponadto Kraków można było podziwiać również z okien współczesnych tramwajów, które brały udział w paradzie.

Przejazd historycznymi tramwajami był bezpłatny – uczestnicy otrzymali pamiątkowe bilety, które były rozdawane w dniu parady, w zajezdni w Nowej Hucie oraz na przystankach „Rondo Mogilskie” i „Stradom”.

 

Trasa przejazdu zabytkowych i współczesnych tramwajów była następująca:

  • Zajezdnia tramwajowa Nowa Huta (ul. Ujastek 12), al. Solidarności, pl. Centralny, al. Jana Pawła II, rondo Mogilskie, ul. Lubicz, ul. Westerplatte, ul. św. Gertrudy, ul. Stradomska, ul. Krakowska, ul. Kalwaryjska, rondo Matecznego, ul. Wadowicka, zajezdnia tramwajowa Podgórze (ul. J. Brożka 3).

Po przyjeździe na teren zajezdni Podgórze, na uczestników parady czekało wiele atrakcji m.in.

  • przejazdy historycznymi tramwajami – wycieczki zostały zaplanowane co 10 minut z zajezdni Podgórze do Borku Fałęckiego
  • przejazdy na terenie zajezdni zabytkową taksówką i radiowozem
  • możliwość wejścia do kabiny tramwaju oraz gry i zabawy dla dzieci.

Wspólna zabawa została zaplanowana była do godz. 15.00. Dla osób, które chciały wrócić do zajezdni w Nowej Hucie, zorganizowano przejazd tramwajami, które zatrzymywały się na każdym przystanku.


Parada planowana była już dwa lata temu – miała być okazją do obchodów, wspólnie z mieszkańcami 145 lat krakowskiej komunikacji miejskiej. Pandemia COVID-19 pokrzyżowała te plany i przesunęła je w czasie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-09-11
Data aktualizacji: 2022-09-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź