Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Jeszcze więcej asystentów wielokulturowych w krakowskich szkołach

Pomagają uczniom w nauce i odnalezieniu się w szkolnej rzeczywistości. Są również ogromnym wsparciem dla nauczycieli oraz rodziców potrzebujących pomocy w organizacji życia w Polsce. O kim mowa?

Fot. pixabay.com

Oczywiście o asystentach wielokulturowych, którzy od wielu lat współtworzą oblicze krakowskich szkół. Tak będzie też w nowym roku szkolnym, a dzięki współpracy Miasta Krakowa z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) jeszcze więcej asystentów zostanie zatrudnionych w miejskich szkołach.

O tym, jak kluczowe jest wsparcie asystentów wielokulturowych w procesie edukacyjnym uczniów pochodzących z innych państw, można było przekonać się zwłaszcza po wybuchu wojny w Ukrainie. Chociaż asystenci wielokulturowi pracują w szkołach w Krakowie od wielu lat i pochodzą z różnych krajów, to właśnie ostatnie miesiące potwierdziły, jak znacząca jest ich rola. Osoby te są bardzo potrzebnym wsparciem dla uczniów z zagranicy, a zwłaszcza tych, którzy nie znają jeszcze języka polskiego. Wspierają też nauczycieli w komunikacji z najmłodszymi oraz ich rodzicami – to właśnie asystenci wielokulturowi są często pierwszym punktem kontaktowym i miejscem, do którego najchętniej zwracają się oni z pytaniami o edukację dzieci czy funkcjonowanie w nowym miejscu.

Podobnie jak w minionym roku szkolnym Miasto Kraków sukcesywnie wydaje zgody na zatrudnienie asystentów wielokulturowych w szkołach. Tylko w pierwszym tygodniu września wydano 60 takich zgód, odpowiadając na potrzeby zgłoszone przez dyrektorów szkół (zarówno podstawowych, jak i ponadpodstawowych). Liczba ta jednak na pewno będzie wzrastać, ponieważ codziennie wpływają wnioski o zatrudnienie kolejnych asystentów, na co Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa będzie wyrażał zgodę. Niezależnie od tego i środków Miasta Krakowa przeznaczanych na ten cel, dodatkowi asystenci zostaną zatrudnieni dzięki współpracy nawiązanej przez krakowski samorząd z UNICEF-em. Za sprawą dofinansowania przekazanego przez UNICEF co najmniej do końca roku zatrudnieni zostaną asystenci na niemal 90 etatach. Na ten cel UNICEF przeznaczy w najbliższych czterech miesiącach kwotę 1,6 mln zł.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Anna Duda
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-09-09
Data aktualizacji: 2022-09-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź