Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dzień Solidarności Miast Światowego Dziedzictwa pod znakiem solidarności z Ukrainą

8 września to szczególny dzień, w którym pamiętamy o przywileju posiadania światowego dziedzictwa w naszych miastach, a także przypominamy o ważnej odpowiedzialności za ochronę i promocję tego dziedzictwa.

Fot. Kancelaria Prezydenta

Wydarzenia okolicznościowe organizowane były w ostatnich latach wirtualnie. Rok 2022 jest Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa wyjątkowy nie tylko z powodu jubileuszu 30-lecia organizacji, ale i dlatego, że po długiej przerwie przedstawiciele miast mogli spotkać się osobiście i wspólnie świętować różnorodność i kulturową odmienność naszych miast w czasie kongresu w Quebecu.

W ubiegłym roku, 8 września, oddaliśmy w ręce nauczycieli i wychowawców zeszyty edukacyjne dla uczniów krakowskich szkół, w których przewodnikiem po światowym i krakowskim dziedzictwie był kot Lajkotek. W tym roku sympatyczny kot przemówi do nowych, młodych mieszkańców naszego miasta, którzy przyjechali do nas z Ukrainy i w ich rodzimym języku będzie próbował ich zainteresować nie tylko tematem dziedzictwa, ale przede wszystkim zabytkami i tradycjami Krakowa, które są im teraz bliższe.

Zestaw 10 zeszytów edukacyjnych wraz z zeszytem dla nauczyciela w języku ukraińskim, opracowany na zlecenie Kancelarii Prezydenta Miasta Krakowa, można pobrać bezpłatnie w formie PDF poniżej oraz na Portalu Edukacyjnym. Mamy nadzieję, że zeszyty staną się interesującą propozycją i pomocnym narzędziem dla szkół i instytucji kultury. Przypominamy, że na Portalu Edukacyjnym dostępne są cały czas zeszyty w języku polskim.

W tym kontekście, tegoroczny Dzień Solidarności Miast Światowego Dziedzictwa miał w Krakowie szczególny, solidarnościowy wydźwięk: choć jak zawsze poświęcony dziedzictwu kultury, skierowany był do nowych, młodych krakowian z Ukrainy.

Ukraińskie zeszyty zostały wykorzystane w czasie okolicznościowych spacerów i warsztatów dla najmłodszych krakowian nt. krakowskich tradycji i zabytków, organizowanych 8 września przez Centrum Kultury Podgórza i Klub Swoszowice.

Ponadto, we wrześniu, w Krakowskim Forum Kultury w ramach Programu Wsparcia dla Ukraińskich Twórców i Twórczyń, prezentowane są dwie wystawy wycinanek autorstwa artystek z Ukrainy. Od 2 do 9 września były wystawione prace Darii Alyoshkiny pt. „Kobiety i ich opowieści”, a od 5 do 26 września oglądać można wycinanki Kateryny Hotsuliak pt. „Chowam się pod skrzydłem skowronka…”. Więcej informacji znajduje się pod poniższymi linkami:

Wycinanka jest jedną z najstarszych sztuk zdobniczych, której tradycja wykonywania jest przekazywana również współcześnie kolejnym pokoleniom. Jest to technika kojarzona z motywami ludowymi, jednakże z uwagi na delikatną technikę i materiał, niewiele zachowało się jej najstarszych, materialnych przykładów.

Pobierz ZESZYTY DZIEDZICTWA w języku UKRAIŃSKIM*

* © Gmina Miejska Kraków/Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa wszelkie prawa zastrzeżone. Poniżej znajduje się komplet plików w formacie PDF. Nie wolno ich modyfikować, aktualizować, usuwać oraz wykonywać w sposób, który mógłby naruszyć jego integralność

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-09-09
Data aktualizacji: 2022-09-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź