Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Autobusy pojadą częściej w październiku

Każdego dnia osoby odpowiadające za komunikację miejską w Krakowie dokładają wszelkich starań, by jakość świadczonych usług stała na możliwie jak najwyższym poziomie. Wszystko po to, by odpowiadać na oczekiwania mieszkańców Krakowa i zachęcać ich do codziennego przemieszczania się tramwajem lub autobusem.

Fot. MPK SA w Krakowie

W MPK SA w Krakowie podobnie jak w innych przedsiębiorstwach komunikacyjnych w Polsce występuje problem z niewystarczającą liczbą kandydatów do pracy na stanowisku kierowcy. W celu poprawy sytuacji kadrowej miejski przewoźnik prowadzi intensywne działania rekrutacyjne, których efekty są już zauważalne.

– Dążymy do jak najszybszego zwiększenia liczby prowadzących, tak, aby przed przyjazdem studentów w październiku komunikacja miejska została wzmocniona – zaznacza Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK SA w Krakowie.

Od czerwca do sierpnia zaczęło lub wkrótce zacznie pracę 44 nowych kierowców, a 20 kolejnych osób zostało zapisanych na kurs. Warto podkreślić, że MPK SA w całości finansuje kandydatom wszystkie koszty związane ze zdobyciem uprawnień.

W celu zniwelowania negatywnych skutków wysokiej inflacji oraz rosnących stóp procentowych dla pracowników, ajentów i kandydatów do pracy, MPK SA w Krakowie podjęło określone działania.

W tym roku już trzy razy uległa zmianie stawka dla prowadzących pojazdy. Od 1 stycznia było to dodatkowe 500 zł, od 1 lipca 200 zł, od 1 sierpnia zostały wprowadzone dopłaty do godzin dodatkowych: 15 zł dla kierowców zatrudnionych na etat i 35 zł dla ajentów.

Przewoźnik dąży do tego, aby kierowcy i motorniczowie, którzy dopiero zaczynają pracę, w nadchodzącym roku otrzymali wynagrodzenie od ok. 4,8 tys. zł do ok. 5 tys. zł netto.

Sytuację u krakowskiego przewoźnika na bieżąco monitoruje prezydent Jacek Majchrowski, który w ostatnim czasie kilkukrotnie spotykał się z przedstawicielami zarządu, rady nadzorczej i związków zawodowych funkcjonujących w MPK, w celu ustalenia wysokości wzrostu wynagrodzeń dla pracowników już od 1 października, z uwzględnieniem osób, które rozpoczynają pracę. Podpisane w poniedziałek, 29 sierpnia, porozumienie ze związkami zawodowymi zakłada, że wynagrodzenia od 1 października wzrosną o 500 zł brutto.

– Planujemy, że od października oferta przewozowa dla mieszkańców i studentów na początku roku akademickiego będzie taka sama jak przed wakacjami – mówi prezydent Jacek Majchrowski.

Z informacji przekazanych przez Zarząd Transportu Publicznego wynika, że MPK realizuje w dni powszednie obecnie 9492 kursy (więcej o 161 niż w analogicznym czasie w 2021 r.), które są obsługiwane przez 497 pojazdów. Z kolei Mobilis obsługuje 19 linii autobusowych, na których kursuje 79 pojazdów.

Z powakacyjnymi rozkładami jazdy można zapoznać się na stronie internetowej ztp.krakow.pl oraz mpk.krakow.pl.

pokaż metkę
Autor: Kamil Popiela
Osoba publikująca: Marta Műller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-08-31
Data aktualizacji: 2022-09-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź