Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Letnia Akademia Folkloru w Ośrodku Kultury im. Cypriana Kamila Norwida

Do dziś trwa Letnia Akademia Folkloru. Wydarzenie zorganizowane przez Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida odbywa się w ARTzonie na os. Górali 4.

Fot. materiały prasowe

Na początku skupiał się na rzemiośle związanym z kulturą ludową wsi podkrakowskich, na terenie których powstała dzisiejsza Nowa Huta. Szybko jednak przybrał charakter festiwalu folkloru z całego rejonu Małopolski. Pomysł na niego powstał oddolnie, a po dużym zainteresowaniu spotkaniami Miejskich Hafciarek, ARTzona zdecydowała się na umieszczenie w programie działań również tych związanych z kulturą ludową i folklorem.

Pierwszy dzień rozpoczął się wernisażem wystawy pt. „Kwiat ludowy” (26 sierpnia, godz. 18.00), której bohaterką jest róża. Ten wyjątkowy kwiat, mocno widoczny w folklorze rejonu Małopolski, głownie w za sprawą charakterystycznych wzorów zdobiących stroje ludowe, jest symbolem waleczności, doskonałości i piękna, a także przemijania i kruchości życia. Na ekspozycję złożyły się prace Miejskich Hafciarek oraz nadesłane wyhaftowane róże (w formie jednej patchworkowej pracy), przygotowane przez uczestników/uczestniczki akcji „Wspólny kwiat ludowy”, organizowanej przez Ośrodek i promującej haft jako rzemiosło ponadczasowe. Wystawę można oglądać do 17 września w godzinach otwarcia ARTzony.

Pająk zawieszony pod sufitem wyznacza w domu ważne miejsce, a jego obecność zapewnia ochronę mieszkańców oraz obfitość i pomyślność. W dniach 27-28 sierpnia ośrodek zorganizował warsztaty „Pająki dziękczynne – warsztaty tworzenia pająków z podziękowaniami za dobre plony”. Zajęcia poprowadziła Katarzyna Dorota, związana z Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

30 sierpnia podczas „Makramowych zazdrostek” – warsztatów tworzenia ludowych ozdób okiennych, uczestnicy projektowali i tworzyli niewielkie zazdrostki (krótkie firany dekoracyjne, zasłaniające zazwyczaj dolną część okna), posługując się techniką wiązania sznurków. Zajęcia poprowadziła Julia Lachiewicz, animatorka kultury, pasjonatka rękodzieła i instruktorka warsztatów makramowych.

Miłośnicy sztuki haftu także mogli znaleźć coś dla siebie. 31 sierpnia odbyły się warsztaty haftu krzyżykowego na przedmiotach kuchennych „Krzyżyki od kuchni”. Podczas spotkania uczestnicy mogli poznać podstawowe zasady tradycyjnego haftu krzyżykowego, a także spróbować samodzielnego haftowania przy pomocy igły i muliny. Podstawą prac były sitka kuchenne, durszlaki i metalowe koszyki, a tematem przewodnim warsztatów – oczywiście kwiaty i zioła w kulturze ludowej.

Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych! 1 września (godz. 16.30-18.00) odbędą się warsztaty o wdzięcznej nazwie: „Ludowo malowane”, podczas których dzieci w wieku 5-9 lat stworzą pudełka inspirowane zdobnictwem ludowym i namalują na nich wzory charakterystyczne dla wsi podkrakowskich.

Wstęp na wernisaż oraz warsztaty w ramach Letniej Akademia Folkloru 2022 są bezpłatne. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy: Paulina Maciaszek: e-mail p.maciaszek@okn.edu.pl.

Letnia Akademia Folkloru 2022 realizowana jest dzięki wsparciu finansowemu Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta oraz ArcelorMittal Poland SA.

Letnia Akademia Folkloru

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-08-10
Data aktualizacji: 2022-09-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź