Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Sierpniowe wystawy w Nowohuckim Centrum Kultury

W trakcie tegorocznego NHFEST nie mogło zabraknąć strefy sztuk wizualnych – będzie malarstwo i fotografia, a także rzeźba i rysunek. W sierpniu w przestrzeniach wystawienniczych Nowohuckiego Centrum Kultury będzie można oglądać prace artystów powszechnie uznanych i tych, którzy dopiero wkraczają na ścieżkę sztuki.

Fot. Materiały organizatorów

„Przeminęło z parą” to sentymentalna podróż fotografa Krzysztofa Prądzyńskiego w świat, który ostatecznie przeminął – świat parowozów. Okazją do wykonania zdjęć była wyprawy Prądzyńskiego do Wolsztyna – jedynej parowozowni w Europie, gdzie zabytkowe lokomotywy prowadziły jeszcze niedawno pociągi towarowe i osobowe. Ściągało to rzeszę fotografów i miłośników kolei z całego świata. Wszystkie zdjęcia powstały w tradycyjny sposób, czyli na fotograficznych filmach małoobrazkowych. Wystawa czynna od 30 czerwca do 31 sierpnia.

Od 19 sierpnia w Białej Galerii Centrum można oglądać jubileuszową wystawę Kazimierza Kalkowskiego – „Wyobrażone – niewyobrażalne”.

Unikatowość formy rzeźb Kalkowskiego osiągana poprzez autorską, daleką od konwencjonalnych metod, obróbką materiału ceramicznego, nie ma odniesień do rzeźby ceramicznej polskiej i światowej. Kuriozalne, wieloelementowe kompozycje złożone z realistycznych detali, to sztuka wyobrażeniowa, symboliczna, metaforyczna. To osobiste wizje artysty, pozbawione świadomie, celowo, sugestywnych i sugerowanych tematów. – Tak o twórczości artysty pisze Anna Maciejowska. Wystawa zakończy się 17 września.

Trzecia sierpniowa wystawa obejmie prace uczestników zajęć plastycznych, które odbyły się w minionym sezonie w Nowohuckim Centrum Kultury. W Szarej i Czarnej GALERII CENTRUM od 30 czerwca do 11 września podziwiać można malarstwo, grafikę, rysunek, rzeźbę, papieroplastykę i origami – wszystko to, czym mogą się pochwalić mali i nieco starsi twórcy.

Harmonogram wystaw i wszystkie informacje dostępne są na stronie internetowej nck.krakow.pl.

W czasie wakacji czynne będą również stałe galerie malarstwa – Zdzisława Beksińskiego ze zbiorów Anny i Piotra Dmochowskich oraz Jerzego Dudy-Gracza z kolekcji Agaty Dudy-Gracz. Organizatorzy szczególnie zapraszają do zobaczenia obecnej ekspozycji prac Jerzego Dudy-Gracza w NCK, która jest czynna do 31 sierpnia włącznie. Od 1 września do połowy listopada galeria będzie zamknięta dla zwiedzających.

Mieszcząca się w NCK Galeria została otwarta w styczniu 2020 r., i po ponad dwóch latach funkcjonowania w obecnym kształcie przyszła pora na zmiany. Zespół kuratorski przygotowuje nową ekspozycję, na której zostanie pokazanych około 180 prac artysty, wcześniej nieprezentowanych w NCK.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-08-10
Data aktualizacji: 2022-08-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź