Klimat rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Odpady ze styropianu to cenny surowiec

Jak należy z nimi postępować, żeby je jak najlepiej wykorzystać?

Styropian* to popularny materiał o wielu zastosowaniach. Jest używany np. do produkcji jednorazowych tacek, talerzy, kubków i opakowań na artykuły spożywcze. Jest również  powszechnie stosowany w budownictwie (do termoizolacji). Duża skala wykorzystania styropianu w różnych obszarach powoduje - co oczywiste – generowanie sporej ilości odpadów, które przez naszą niewiedzę nie są właściwie wykorzystywane.

Co powinniśmy wiedzieć na temat prawidłowego gospodarowania tymi odpadami? Zapraszamy na krótką lekcję.

Odpady ze styropianu możemy podzielić na: Budowlane (czyste lub zabrudzone) oraz Komunalne (czyste lub zabrudzone). Z każdą z tych kategorii należy postąpić inaczej:

I tak:

  • Odpady budowlane czyste (niezabrudzone klejem lub tynkiem) należy przechowywać izolując od wpływu czynników zewnętrznych, przekazać producentowi lub dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK)
  • Odpady budowlane zabrudzone (np. te pochodzące z rozbiórek, zabrudzone klejem) umieszczamy w pojemniku dostarczonym przez specjalistyczną firmę lub dostarczamy do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK)
  • Odpady komunalne czyste powinny trafić do żółtego pojemnika na odpady surowcowe (plastik i metal)
  • Odpady komunalne zabrudzone umieszczamy w pojemniku czarnym na odpady zmieszane

Odpady ze styropianu stanowią cenny surowiec. Mogą być wykorzystane ponownie w procesie produkcyjnym (tylko niezabrudzone), poddawane recyklingowi (chemicznemu, mechanicznemu) a potem wykorzystane do produkcji nowych surowców, produktów albo energii.

Dlatego pamiętajmy o właściwym postępowaniu z tym  surowcem. Pod tym linkiem jest dostępna ulotka, zbierająca wszystkie najważniejsze informacje na ten temat. Zachęcamy do jej pobrania.

Artykuł opracowany na podstawie informacji przygotowanej przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu.

*Styropian (polska nazwa handlowa spienionego polistyrenu, właśc. polistyren ekspandowany, EPS) – porowate tworzywo sztuczne, otrzymane poprzez spienienie litych granulek polistyrenu, zawierających rozpuszczony porofor. Strukturę spienioną uzyskuje się zazwyczaj przez jednokrotne lub wielokrotne podgrzanie granulek parą wodną. Styropian typowo składa się z połączonych ze sobą elementów o kształcie zbliżonym do obłego.

Źródło: Wikipedia

Odpady ze styropianu

pokaż metkę
Autor: Gospodarka komunalna
Osoba publikująca: Małgorzata Malina
Podmiot publikujący: Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu
Data publikacji: 2022-08-05
Data aktualizacji: 2022-08-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź