Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Poprawiamy jakość dróg, minimalizujemy uciążliwości

Najbliższe tygodnie w Krakowie upłyną pod znakiem remontów i inwestycji drogowych, którym towarzyszyć będą objazdy i czasowe zmiany organizacji ruchu. Do takiego widoku w wakacje już przywykliśmy, choć trzeba przyznać, że tegoroczne lato jest wyjątkowe: za sprawą rządowej dotacji natężenie przedsięwzięć drogowych jest większe niż zwykle. Miasto dokłada więc dodatkowych starań, aby uciążliwości dla mieszkańców było jak najmniej.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Większość inwestycji i remontów odbywa się w okresie wakacyjnym, w czasie weekendów lub pod osłoną nocy – czyli wtedy, gdy ruch jest wyraźnie mniejszy lub minimalny. Niemniej jednak przygotowanie placu budowy, wybudowanie torowiska, wykonanie tunelu, przełożenie infrastruktury podziemnej niejednokrotnie wiąże się z zajęciem dostępnej jezdni, co sprawia, że nie ma możliwości wykonania inwestycji czy remontu bez ograniczeń w dotychczasowym ruchu.

Ponadto zakres oraz czas realizacji poszczególnych inwestycji i remontów drogowych uzależniony jest m.in. od technologii prowadzonych prac, możliwości finansowych jednostki samorządu terytorialnego, uzyskanych dofinansowań oraz przeprowadzenia kompletnej procedury organizacyjno-prawnej dla każdej inwestycji.

Miejskie jednostki: Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie, Zarząd Dróg Miasta Krakowa, Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie oraz Wydział Miejskiego Inżyniera Ruchu UMK razem z wykonawcami starają się prowadzić inwestycje i remonty tak, aby były one jak najmniej uciążliwe dla użytkowników dróg.

Miasto z wyprzedzeniem informuje o wprowadzanych zmianach w organizacji ruchu i prowadzi działania, które mają rekompensować wpływ remontów poprzez poprawę dostępności i płynności przejazdu komunikacji zbiorowej. W ramach nadzoru nad pracami wykonawcy zobowiązani są do podejmowania działań mających na celu minimalizację utrudnień.

Skoordynowanie tak dużej liczby remontów i inwestycji jest sporym wyzwaniem, niemniej jednak dzięki współpracy jednostek, wydziałów miejskich i wykonawców oraz wyrozumiałości i cierpliwości użytkowników dróg jest to możliwe. Robimy wszystko, aby prowadzone modernizacje, remonty i przebudowy realizowane były szybko i sprawnie.

Pamiętajmy: to właśnie dzięki inwestycjom i remontom możemy poruszać się po coraz lepszych drogach – bezpieczniej, wygodniej i bardziej ekonomicznie.

Nadchodzące zmiany w organizacji ruchu można sprawdzić tutaj.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-08-04
Data aktualizacji: 2022-08-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź