Nasze miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Chcesz przygotować swoją pierwszą wystawę? Skorzystaj ze wsparcia miasta!

Chcesz przygotować swoją pierwszą monograficzną wystawę lub wydarzenie artystyczne, ale nie wiesz, jak uzyskać dofinansowanie swojego przedsięwzięcia? Weź udział w miejskim projekcie wspierającym debiuty artystyczne realizowane do końca roku 2022 w obszarze sztuk wizualnych. Na zgłoszenie masz czas tylko do dziś, 30 września.

Fot. pixabay.com

Celem projektu jest wsparcie rozwoju młodej sztuki współczesnej i promocja jej twórców – młodych artystów, którzy dotychczas nie mieli własnej, pierwszej, wystawy monograficznej, nie wydali pierwszego katalogu swoich prac. To pomoc w wejściu na rynek sztuki.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. Projekt jest zapowiedzią przygotowywanego do wdrożenia Programu dla Sztuki, opracowanego w ramach Programu Rozwoju Kultury w Krakowie do roku 2030.

Krakowski sektor sztuk wizualnych to wiele pokoleń znakomitych twórców i artystów, bogactwo myśli oraz różnorodność form wypowiedzi. Są jednak obszary, które wymagają szczególnej troski i wsparcia samorządu.

– Corocznie wielu młodych ludzi przyjeżdża do Krakowa, aby tu podjąć studia na kierunkach artystycznych i projektowych. Każdego roku wielu absolwentów podejmuje decyzje o wyborze miejsca do pracy i życia. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie miasta, chcąc tworzyć lepsze warunki dla rozwoju twórców i zachęcać do pozostania w Krakowie, powinniśmy szczególnie zadbać o dostępność przestrzeni działań twórczych oraz widoczność tworzonych dzieł. Artyści kończący studia stają w obliczu trudności z wejściem na rynek sztuki i utrzymaniem ciągłości działalności twórczej, stąd wsparcie młodych adeptów sztuki u progu ich zawodowej kariery i pomoc w organizacji pierwszej monograficznej wystawy w Krakowie – mówi Katarzyna Piotrowska, zastępczyni dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Z wnioskiem o wsparcie finansowe początkujących artystów, absolwentów uczelni artystycznych (w okresie do 10 lat po ukończeniu studiów), kuratorów, projektantów i wszystkich młodych twórców, mogą zwrócić się: galerie sztuki, organizacje pozarządowe lub inne podmioty uprawnione do organizowania wystaw oraz projektów artystycznych w obszarze sztuk wizualnych.

Wniosek (nie obowiązuje formularz) należy skierować do Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, ul. Wielopole 17a, 31-072 Kraków tylko do dziś, 30 września. Dokument powinien zawierać, m.in.: opis projektu, termin i miejsce realizacji oraz kalkulację przewidywanych kosztów.

Szczegółowe informacje o przedsięwzięciu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Krakowa – bezpośredni link tutaj.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-07-22
Data aktualizacji: 2022-09-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź