Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Znamy wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych

Uczniowie z Krakowa poznali wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych – w sumie do szkół samorządowych zakwalifikowano w tym roku ponad 9000 kandydatów. Ze względu na tzw. „kumulację roczników” to niemal o 1500 więcej niż w ubiegłym roku. Na uczniów, którzy nie zostali przyjęci do żadnej ze szkół, w rekrutacji uzupełniającej wciąż czeka jednak ponad 800 miejsc.

Fot. pixabay

Miasto Kraków w rekrutacji na rok szkolny 2022/2023 dysponowało 10 618 miejscami w samorządowych szkołach ponadpodstawowych. Zakwalifikowano do nich 9025 kandydatów – 5147 do liceów, 3379 do techników i 499 do szkół branżowych. Oznacza to, że na uczniów wciąż czeka ponad 800 wolnych miejsc we wszystkich typach szkół. Kilkadziesiąt jest ich w liceach, jednak najwięcej wolnych miejsc pozostaje w szkołach branżowych (488) i w technikach (322). Dlatego uczniowie, którzy nie dostali się do żadnej ze szkół powinni wziąć pod uwagę tę możliwość. Krakowskie szkoły branżowe i technika kształcą w wielu ciekawych i wartościowych zawodach. Z jednej strony dają możliwość zdobycia konkretnego zawodu, a z drugiej – kontynuowania edukacji lub rozpoczęcia pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej. Warto nadmienić, że wspomniane liczby dotyczą tylko szkół prowadzonych przez miejski samorząd, a ofertę uzupełniają także szkoły niesamorządowe, z których oferty mogą korzystać uczniowie z Krakowa oraz okolic.

Najpopularniejsze klasy i szkoły w tegorocznej rekrutacji

W tym roku kandydaci najchętniej aplikowali do klas w X LO (klasy z rozszerzonym j. polskim, biologią i j. angielskim – 8,89 podania na 1 miejsce oraz matematyką, geografią i j. angielskim), VIII LO (matematyka, informatyka, j. angielski), VII LO (matematyka, geografia, j. angielski) i VI LO (oddział międzynarodowy). W przypadku techników niezmiennie największym zainteresowaniem cieszyło się Technikum Łączności (specjalność technik-programista – 11,5 podania na 1 miejsce), a także Technikum Elektryczno-Elektroniczne nr 7 w Zespole Szkół Elektrycznych nr 1 w Krakowie (technik programista), Technikum Energetyczno-Elektroniczne nr 9 w Zespole Szkół Energetycznych (technik-informatyk) i Technikum Gastronomiczne nr 11 (technik żywienia i usług gastronomicznych).

Są także klasy i szkoły, w przypadku których nie było w ogóle chętnych lub ich liczba nie pozwalała na rozpoczęcie kształcenia w zbliżającym się roku szkolnym. Dlatego z oferty rekrutacyjnej części branżowych szkół I stopnia i techników usunięto grupy rekrutacyjne, gdzie zainteresowanie było znikome.

Do 25 lipca zakwalifikowani uczniowie mogli potwierdzać wolę przyjęcia do szkoły.

Co zrobić, jeśli kandydat nie zakwalifikował się do żadnej szkoły?

Uczniowie, którzy nie zostali zakwalifikowani do żadnej ze szkół wciąż mają szansę na przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. 26 lipca opublikowane zostały listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkół. Wówczas też, na stronie systemu rekrutacyjnego Omikron została opublikowana informacja o szkołach, w których nadal pozostają wolne miejsca. Od 27 lipca jest prowadzona w nich rekrutacja uzupełniająca. Podania, wraz z kopiami świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczeniami o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz ewentualnie dodatkowymi dokumentami, należy składać bezpośrednio w szkołach prowadzących rekrutację uzupełniającą do 3 sierpnia.

Szczegółowe informacje na temat prowadzonej rekrutacji oraz jej harmonogramu można znaleźć na stronie internetowej krakow.e-omikron.pl.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-07-19
Data aktualizacji: 2022-08-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź