Odwiedź Kraków rozwiń menu

Polityka zrównoważonej turystyki rozwiń

Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Święto Turystyki w Krakowie

Turystyka. To właśnie jej przypisuje się właściwości zjednywania ludzi. Podczas wczorajszych (5 października, wtorek) krakowskich obchodów Światowego Dnia Turystyki w Muzeum Inżynierii Miejskiej, można było obejrzeć prezentacje ciekawych projektów turystycznych i zwiedzić Muzeum. W inauguracji obchodów Święta udział wziął Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Głównym punktem obchodów było wręczenie przez Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego odznak Honoris Gratia osobom zasłużonym dla rozwoju turystyki w Krakowie. Następnie zaprezentowano projekty: "Produkt muzealny w wybranych miastach świata - promocja szlaków muzeów w Europie" oraz „Droga Królewska dla niepełnosprawnego turysty”. Organizatorem spotkania było Biuro Marketingu Turystycznego Miasta.

„Na przykładzie Krakowa  widać jak mocno i ściśle powiązane  są dziś  działania w sferze turystyki,  kultury i gospodarki. Wystarczy spojrzeć na inwestycje: centrum kulturowe w zrewitalizowanym Kwartale św. Wawrzyńca,  muzeum w podziemiach Rynku, cykl festiwali  „6 zmysłów”, ekspozycja w Fabryce Schindlera, kładka pieszo - rowerowa przez Wisłę, Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego na Powiślu, powstające Muzeum Sztuki Współczesnej – a wreszcie nowe szlaki turystyczne („Droga Królewska dla niepełnosprawnego turysty”), odnowione ulice i place  – wszystkie te przedsięwzięcia realizowano z myślą o podnoszeniu  atrakcyjności Krakowa zarówno jako centrum kultury, ośrodka międzynarodowej turystyki jak i ważnego obszaru działalności polskich i zagranicznych inwestorów” – uważa Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

„Wybierając Kraków jako cel podróży, turyści kierują się wartościami poznawczymi, kulturowymi, ale decydują się też przyjechać tutaj ze względu na  popularność jaką zyskały krakowskie  restauracje, kawiarnie, wygodne  hotele oferujące europejski standard, znane przy tym z  niepowtarzalnego klimatu.  I jeśli nasi goście decydują się tu powrócić, jeśli polecają Kraków znajomym,  to między innymi dlatego, że są zadowoleni z usług naszych przewodników, biur podróży,  dobrej kuchni,  wygodnych hoteli - ze znakomitej obsługi ruchu turystycznego” – dodaje Prezydent Krakowa.

Kraków był w  tym roku  promowany na 14 zagranicznych i 7 krajowych targach turystycznych, 5 targach turystyki biznesowej oraz podczas Dni Polskich na EXPO w Szanghaju.

Światowy Dzień Turystyki obchodzony jest na świecie 27 września. Święto to zostało ustanowione w 1979 roku przez Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Turystyki. Uważane jest do tej pory za najważniejsze cykliczne święto branży turystycznej. Jego celem jest propagowanie turystyki oraz jej rozwoju. Adresowane jest nie tylko do wszystkich turystów, ale również do osób pracujących w tej gałęzi gospodarki. (JD, JK).

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ - Redakcja MPI
Podmiot publikujący: Kancelaria Prezydenta
Data publikacji: 2010-10-06
Data aktualizacji: 2010-10-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź