Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Ruszyła akcja „Zadbana ulica”

50 krakowskich ulic zostanie gruntownie posprzątanych w ramach akcji „Zadbana ulica”. Na wybranych drogach zostaną usunięte również ubytki w nawierzchni. Oznakowanie ulic zostanie odnowione, a odwodnienia skontrolowane i udrożnione. W akcji uczestniczą ZDMK, MPO i KEGW.

Fot. MPO Kraków

Na wybranych ulicach pojawi się tymczasowe oznakowanie – informujące kierowców o tym, że w danym dniu/dniach i we wskazanych godzinach nie będą mogli zaparkować samochodu, a w przypadku pozostawienia auta zostanie ono odholowane. W nocy bowiem pojawią się na niej ekipy, które odnowią oznakowanie poziome, naprawią ubytki, a zamiatarki i zmywarki oczyszczą z piasku i kurzu – w zależności od wskazań.

Aby prace mogły przebiegać sprawnie, ustalony został harmonogram. Będzie on elastyczny, ponieważ do wykonywania robót konieczne są odpowiednie warunki pogodowe.

W najbliższym czasie ekipy drogowców pojawią się na:

  • ul. Batorego i ul. Kremerowskiej – prace w nocy z 1 na 2 sierpnia
  • ul. Bernardyńskiej i ul. Koletek – prace w nocy z 2 na 3 sierpnia
  • ul. Librowszczyzna i ul. Radziwiłowskiej – prace w nocy z 3 na 4 sierpnia
  • ul. Smoleńsk i ul. Wenecja – prace w nocy z 4 na 5 sierpnia
  • ul. Augustiańskiej i ul. Sarego – prace w nocy z 8 na 9 sierpnia

 

Odpowiednie oznakowanie pojawi się w sumie na 50 ulicach. W dzielnicy I Stare Miasto będą to m.in. ulice: Retoryka, Batorego, Krowoderska, św. Filipa, Wielopole. W dzielnicy II Grzegórzki: Cystersów, Bandurskiego, Kieleckiej. W dzielnicy V Krowodrza: Kazimierza Wielkiego, Sienkiewicza, Cieszyńskiej. W dzielnicy VII Zwierzyniec: Senatorska i Dunin-Wąsowicza. W dzielnicy XIII Podgórze: Kalwaryjska i Józefińska. Wszystkie ulice sprawdź tutaj.

W akcji uczestniczą Zarząd Dróg Miasta Krakowa, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, a także jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna.

Sprzątanie ulic korzystnie wpływa na jakość powietrza – potwierdzają to wyniki eksperymentu prowadzonego kilka lat temu na czterech ulicach Krakowa. Autorzy raportu, który powstawał we współpracy MPO z ekspertami z Politechniki Krakowskiej oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, przyznali, że analiza próbek z kolejnych dni jednoznacznie wskazała na znaczący spadek poziomu zanieczyszczeń, głównie czasową redukcję poziomu pyłów zawieszonych w powietrzu, zwłaszcza PM10.

Do podobnych wniosków doszedł również prof. Marian Mazur z Katedry Kształtowania i Ochrony Środowiska AGH, który przyznał, że emisja wtórna pyłów z ulic może powodować nawet 60 proc. stężenia pyłu PM10 w powietrzu. Przekonywał, że latem, kiedy pyły są suche, udział emisji wtórnej może wynosić nawet 50 proc. poziomu rejestrowanego stężenia PM10.

pokaż metkę
Autor: Kamil Popiela
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-07-04
Data aktualizacji: 2022-08-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź