Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Spędź wakacje na sportowo z ZIS

Tradycyjnie już w trakcie wakacji mieszkańcy Krakowa mogą liczyć na wiele sportowych emocji. W okresie letnim nie zabraknie zarówno imprez na najwyższym poziomie, podczas których mieszkańcy będą mogli wcielić się w rolę kibiców, jak i propozycji skierowanych wprost do miłośników ruchu. W ramach kampanii „Kraków w formie” odbędą się liczne zajęcia i treningi sportowe, przygotowane przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, który realizując projekt „Trenuj w Krakowie!” zaprasza na treningi biegowe dla dorosłych, zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci, zajęcia nordic walking oraz rolkarskie.

Fot. ZIS

Gratka dla kibiców – Tour de Pologne UCI World Tour oraz Memoriał Huberta Jerzego Wagnera ponownie w Krakowie

W 2022 roku wielki finał Tour de Pologne UCI World Tour ponownie odbędzie się w Krakowie, gdzie 5 sierpnia poznamy zwycięzcę 79. edycji imprezy. Tym razem kolarze wystartują spod siedziby firmy Valsir w Skawinie. I chociaż start i meta są położone niedaleko od siebie, aby dotrzeć do Krakowa zawodnicy będą musieli pokonać blisko 180-kilometrową trasę. Peleton wjedzie do Krakowa od strony Kryspinowa. Podobnie jak w 2021 roku, etap zakończą trzy pięciokilometrowe rundy (Al. Focha, Al. Mickiewicza, ul. Reymonta, ul. Piastowska, ul. Królowej Jadwigi, Al. Focha). Finisz będzie miał miejsce na Al. Focha przy Błoniach Krakowskich.

Lato w Krakowie po raz kolejny będzie stało także pod znakiem siatkówki za sprawą Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. Najlepszy towarzyski turniej na świecie zostanie rozegrany w dniach 18-20 sierpnia w TAURON Arenie Kraków. Do naszego kraju przyleci trzech atrakcyjnych rywali - Argentyna, Serbia i Iran, aby stworzyć niepowtarzalne widowisko. Krakowski turniej będzie ostatnim sprawdzianem dla polskiej kadry tuż przed rozpoczęciem mistrzostw świata, na których biało-czerwoni powalczą o kolejną obronę tytułu mistrzowskiego.

Bilety na dzień meczowy (na dwa spotkana jednego dnia) kosztują od 39 do 229 zł. Można je kupić na stronie Fundacji Wagnera.

PreZero Grand Prix PLS po raz trzeci w Krakowie

W najbliższe wakacje do Krakowa zawitają gracze Ligi Mistrzów Świata. Już po raz trzeci będą rywalizować w turnieju PreZero Grand Prix PLS. W nietypowej, czteroosobowej odmianie siatkówki plażowej zawodnicy PlusLigi zaprezentują się mieszkańcom stolicy Małopolski w dniach 11-14 sierpnia. Po raz kolejny sponsorem tytularnym rozgrywek Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki została firma PreZero.

W ubiegłym roku mecze w Krakowie cieszyły się sporym zainteresowaniem kibiców, a turniej rozgrywany będzie, tak jak ostatnio, na boiskach w kompleksie sportowym KS Wanda przy ulicy Bulwarowej 39. Początek zaplanowano na czwartek, 11 sierpnia, medalistów poznamy w niedzielę, 14 sierpnia.

Wstęp na turniej i do strefy kibica w kompleksie sportowym KS Wanda będzie bezpłatny.

Bądź w formie!

Wakacje w Krakowie to nie tylko możliwość podziwiania w akcji sportowców. To przede wszystkim możliwość aktywnego uczestnictwa mieszkańców w treningach sportowych. Miasto Kraków poprzez kampanię „Kraków w formie” zachęca do aktywności fizycznej. Projekt Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie pod hasłem „Trenuj w Krakowie!” stanowi ważny element miejskiej kampanii, w ramach której organizujemy bezpłatne treningi dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Treningi cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem dlatego atrakcji oraz możliwości aktywnego spędzenia czasu nie może zabraknąć także w czasie wakacji. Szczegóły dotyczące wydarzeń oraz ich harmonogram można znaleźć w zakładce Trenuj w Krakowie.

Niezmiennie, przez całe wakacje, w każdą sobotę odbywać się będą treningi biegowe dla dorosłych, a w co drugą sobotę treningi nordic walking. W co drugą niedzielę odbędą się treningi dla dzieci. Zajęcia „Rolkuj z nami!” odbędą się w drugą sobotę lipca i pierwszą sobotę sierpnia.

Sobotnie treningi biegowe dla każdego dorosłego – niezależnie od stopnia zaawansowania – mają charakter zajęć biegowych i ogólnorozwojowych. O bezpieczeństwo i prawidłowy przebieg zajęć dbają wyspecjalizowani trenerzy z olimpijczykiem, medalistą mistrzostw świata i Europy Grzegorzem Sudołem na czele. Tegoroczne treningi dodatkowo uatrakcyjniają dedykowane spotkania z ambasadorami marki ASICS – technicznego partnera inicjatywy.

Zajęcia ogólnorozwojowe dla młodych miłośników aktywności fizycznej od 6 do 18 roku życia, łączą sport i dobrą zabawę. Prowadzone są przez wykwalifikowanych trenerów, w tym przez osoby z kierunkowym wykształceniem do pracy z najmłodszymi.

Treningi nordic walking to propozycja dla zagorzałych miłośników tego sportu, ale również dla wszystkich, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę. Organizatorzy zapewniają opiekę wykwalifikowanej kadry trenerskiej, aktywnie spędzony czas oraz profesjonalne kijki, które można otrzymać na swoim pierwszym treningu. Zajęcia odbywają się w dwóch grupach – początkującej i zaawansowanej.

Zajęcia rolkarskie prowadzone przez wykwalifikowanych i utytułowanych szkoleniowców, przeznaczone są dla osób powyżej 6 roku życia, które znają podstawowe techniki jazdy na rolkach i chcą rozwinąć swoje umiejętności.

Odpoczywaj nad wodą

Wypoczynek nad wodą to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu w upalne dni. Jak co roku w Krakowie nie zabraknie miejsc, w których mieszkańcy miasta odpoczną w otoczeniu wody.

Park Bagry Wielkie

 • plaże znajdują się od strony ul. Kaczej i Koziej
 • kąpielisko czynne strzeżone od godz. 10.00 do 18.00
 • wstęp bezpłatny

W sezonie letnim Bagry to chętnie odwiedzane przez mieszkańców i turystów strzeżone kąpielisko. Miejsce jest dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami. W parku znajduje się boisko do piłki siatkowej i plac zabaw. Podczas spacerów wokół zalewu warto skorzystać z tężni solankowej. Niebawem udostępnione zostanie również boisko wielofunkcyjne oraz toalety.

Zalew Bagry to jeden z większych zbiorników wodnych położonych w granicach Krakowa. Brzegi zalewu porośnięte są szuwarem trzcinowym i pałkowym. Stwarza to dogodne warunki do gniazdowania ptaków wodnych, takich jak perkoz rogaty, zausznik oraz sporo mew białogłowych, pospolitych i śmieszek. W otoczeniu zbiornika występują łąki o charakterze wilgotnym, dlatego spotkać można tutaj liczne płazy oraz gady.

Kąpielisko Przylasek Rusiecki

 • ul. Rzepakowa 26
 • kąpielisko czynne codziennie od godz. 10.00 do 18.00
 • wstęp bezpłatny
 • można dotrzeć komunikacją miejską, rowerem lub samochodem

Atrakcjami tego 26-hektarowego terenu są długie na prawie kilometr pomosty i rozległa piaszczysta plaża. Sąsiadują z nimi boiska do piłki plażowej, plac zabaw i „pływający” basen o podwyższonym dnie.

Na odwiedzających czekają wygodne i szerokie ścieżki spacerowe, meandrujące pomiędzy drzewami, miejsca odpoczynku z ławkami, leżakami czy hamakami. Obiekt dostosowano też do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na terenie kompleksu można wynająć łódki, kajaki, rowery wodne, a także skorzystać z wyciągu do wakeboardingu.

Przystań na plaży

 • plaża nad Wisłą na bulwarze Kurlandzkim (koło mostu Kotlarskiego)
 • czynna od poniedziałku do piątku od godz. 15.00 do 21.00 i w weekendy od godz. 11.00 do 21.00
 • wstęp bezpłatny

W przystani można wypożyczyć leżaki oraz skorzystać ze sprzętu sportowego, dostępnego na miejscu. W wakacje na przystani pojawią się również food trucki.

Odkryty basen Ośrodka Sportu i Rekreacji KS Wanda

 • ul. Bulwarowa 39
 • czynny od poniedziałku do piątku od godz. 10.00 do 18.00
 • ceny biletów: normalny 25 zł (od godz. 15.00 – 15 zł), ulgowy 18 zł – szkolny, studencki, emeryci, renciści (na podstawie ważnej legitymacji), od godz. 15.00 – 10 zł, dzieci 4–7 lat – 15 zł (od godz. 15.00 – 8 zł), dzieci do lat czterech wstęp wolny, bilet rodzinny 2+1 – 50 zł, bilet rodzinny 2+2 – 70 zł, KKR 2+3 – 80 zł.

Aktywne lato w krakowskich klubach sportowych

Podczas wakacji dzieci i młodzież będą mogły spędzić aktywnie czas również dzięki ofertom krakowskich klubów sportowych.

W ofercie Klubu Tenisowego Kozłówek znalazł się obóz sportowy w Busku Zdroju w terminie 1-10 sierpnia, limit miejsc został jednak wyczerpany.

Swoją ofertę dla młodych tenisistów przygotował też klub WLK Wawel. Organizowane są półkolonie, w ramach których przewidziano nie tylko codziennie treningi na korcie, ale też szereg innych atrakcji, takich jak wyjście do kina czy gry i zabawy. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej klubu. Półkolonie odbędą się w 9 różnych terminach, każdy może więc znaleźć turnus odpowiedni dla siebie.

Trzy turnusy półkolonii letnich dla dzieci organizuje też TS Tramwaj. W planie treningi piłki nożnej, a także inne aktywności, między innymi wyjście na kajaki czy paintball. Więcej informacji na profilu Facebook TS Tramwaj Kraków oraz pod numerem telefonu 606 253 908 (koordynator: Łukasz Szewczyk). Jak informuje klub, od sierpnia planowany jest też powrót do systematycznych treningów w grupach wiekowych: skrzaty, żaki, orliki, młodziki, trampkarze, juniorzy młodsi i juniorzy starsi.

Jak co roku, na półkolonie sportowe odbywające się w turnusach cotygodniowych, zaprasza KS Bronowianka. W programie nie tylko różnorodne zajęcia ruchowe, ale też zajęcia z robotyki czy konkurs wiedzy. Więcej przeczytać można na stronie internetowej.

Kajaki, wycieczki rowerowe i inne sportowe (i nie tylko) rozrywki czekają uczestników półkolonii organizowanych przez Krakowski Klub Kajakowy w Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA. Przewidziano sześć turnusów podczas całych wakacji. Koszt: 649 zł. Więcej informacji i zapisy na stronie internetowej.

Aktywne wakacje można spędzić też w Com-Com Zone Prokocim, kupując karnet na indywidualną naukę pływania w cenie niższej niż zwykle. Dla tych, którzy wolą trenować w grupie, zaplanowano kursy grupowej nauki i doskonalenia pływania dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w terminie 1-26 sierpnia. Zajęcia będą odbywać się z podziałem na wiek i umiejętności.

Z maluchami (od trzeciego miesiąca życia do czterech lat) można wybrać się z kolei na kurs nauki pływania i oswajania z wodą. Com-Com Zone Prokocim zaprasza również na półkolonie, w ramach których przewidziano codzienne zajęcia na basenie, trzy wycieczki na terenie Krakowa i inne aktywności. 5-dniowe turnusy startować będą co tydzień, począwszy od 27 czerwca aż do 22 sierpnia.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-06-28
Data aktualizacji: 2022-08-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź