Komunikacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Rozbudowa al. 29 Listopada: zmiany pod wiaduktem kolejowym

Od 30 czerwca rozbiórka wiaduktu kolejowego w rejonie ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej wejdzie w kolejny etap. Spowoduje to zmiany w organizacji ruchu na tym odcinku al. 29 Listopada. Utrudnienia potrwają do 22 lipca.

Fot. ZIM

Z ruchu wyłączona będzie jezdnia po stronie wschodniej (w kierunku Warszawy). Ruch samochodowy w stronę centrum zostanie przeniesiony na nowo wybudowaną tymczasową drogę po zachodniej stronie al. 29 Listopada (pod wiaduktem). Natomiast ruch w kierunku granicy miasta zostanie przerzucony na istniejący pas ruchu w kierunku centrum.

Dla pieszych wyznaczony będzie korytarz po wschodniej stronie al. 29 Listopada (na czas wyburzenia zapewnione tam będzie kierowanie ruchem pieszych przez uprawnionych pracowników).

Przypomnijmy, że prowadzona na zlecenie ZIM inwestycja polega na rozbudowie al 29 Listopada na odcinku ok. 2,6 km od ul. Woronicza do granicy miasta poprzez poszerzenie jej do dwóch jezdni posiadających po dwa pasy ruchu, odcinkowo z dodatkowym pasem dla komunikacji zbiorowej. W ramach zadania powstaje 5,3 km ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych, 2,8 km buspasów, które będą również służyć do skrętu w prawo, a tam gdzie to konieczne, ustawione zostaną ekrany akustyczne w trosce o komfort akustyczny mieszkańców. Projekt przewiduje łącznie przebudowę i budowę aż 15 skrzyżowań z ulicami dochodzącymi do wylotówki na Warszawę. Przebudowywane są dwa wiadukty kolejowe, a także infrastruktura techniczna.

Po zakończeniu realizacji zadania arteria wylotowa na północ będzie miała właściwe parametry techniczne, a zastosowane rozwiązania zminimalizują wpływ tej drogi na otoczenie. Poprawi się płynność ruchu, przez co skróci się czas podróży, zmniejszy się emisja hałasu i spalin. Sprawniej będzie działać komunikacja autobusowa, a to dzięki budowie buspasów. Dodatkowo, modernizacja istniejącej infrastruktury i budowa nowej – szczególnie kanalizacji deszczowej uchroni ten rejon miasta przed zalewaniem wodą z deszczów nawalnych. Co ważnie, po zakończeniu zadania utworzone będą zielone skwery w rejonie ulic Chlebowej, Rybianka i Felińskiego.

ADRES: Aleja 29 Listopada, Kraków
pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-06-23
Data aktualizacji: 2022-06-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź