Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Metropolitalna oferta kulturalna

Perłami w koronie, a nie tylko malowniczym otoczeniem, są gminy i miejscowości wokół dawnej stolicy Polski. Ta idea przyświeca działaniom Stowarzyszenia Metropolia Krakowska. Już od czerwca br. wydarzenia organizowane w stowarzyszonych gminach są prezentowane w miejskim portalu kulturalnym Kraków Culture – Karnet.

Fot. materiały prasowe / KBF

– Zdajemy sobie sprawę, jak wiele skarbów i pomysłów mamy na wyciągnięcie ręki, tuż obok Krakowa. Dlatego cieszy mnie bardzo, że współpraca KBF ze Stowarzyszeniem Metropolia Krakowska pomoże mieszkańcom Krakowa i przybywającym tu turystom odkryć wszystko, co wartościowe nie tylko w obrębie Plant – mówi dyrektorka KBF Magdalena Doksa-Tverberg.

Stowarzyszenie Metropolia Krakowska skupia 15 partnerskich gmin. Tworzą ją, wymienione tu w kolejności, jaką podpowiada ruch wskazówek, zegara: Zielonki, Michałowice, Kocmyrzów-Luborzyca, Igołomia-Wawrzeńczyce, Niepołomice, Biskupice, Wieliczka, Świątniki Górne, Mogilany, Skawina, Czernichów, Liszki, Zabierzów, Wielka Wieś i sąsiadujący z nimi wszystkimi, położony w centrum tej spłaszczonej tarczy Kraków. Organizacja powstała, by koordynować działania, które mają szerszy, nie tylko lokalny zakres: skupia się na wszelkich dziedzinach, które mogą służyć wspólnemu dobru, od inteligentnego zarządzania, poprzez ochronę środowiska, po ofertę czasu wolnego.

– Przyświeca nam idea, że Metropolia Krakowska łączy w przemyślanym działaniu w trosce o dobrostan mieszkańców naszego obszaru. Razem z KBF dostrzegliśmy niezwykłą szansę w łączeniu sił samorządów w zakresie tworzenia i promocji wspólnej oferty czasu wolnego. Trudno nie zauważyć, że wzajemne promowanie się niesie ze sobą duże korzyści – zarówno materialne, jak i te, których nie da się policzyć – mówi dyrektor biura Stowarzyszenia Metropolia Krakowska Daniel Wrzoszczyk.

Wspólne działania gmin Metropolii Krakowskiej w dziedzinie czasu wolnego służą integracji i rozwojowi, mają też zwrócić uwagę, że mniej znane, a niezwykłe atrakcje turystyczne i kulturalne znajdują się na wyciągnięcie ręki. Okalające Kraków gminy to nie tylko Wieliczka z jej znaną na całym świecie kopalnią soli i nie tylko Niepołomice z puszczą, w której żyją żubry. To przecież wspaniałe walory krajobrazowe, doliny, skałki, szlaki, tereny rekreacyjne, zabytki a także pielęgnowanie tradycji. Na tych wartościach oparte są również rozmaite wydarzenia kulturalne, rekreacyjne czy sportowe adresowane do szerszej publiczności lokalnej, krajowej, a także zagranicznej.

Z myślą o niej Metropolia Krakowska i KBF nawiązały bliską współpracę, w wyniku której w maju rozpoczęły się wspólne warsztaty i szkolenia, a w czerwcu na portalu karnet.krakowculture.pl w specjalnej zakładce zaczęły się ukazywać informacje o wydarzeniach organizowanych przez 14 gmin wokół Krakowa; znalazły się wśród nich choćby otwarcie Niepołomickich Błoń, Skawiński Tydzień Teatralny czy koncert jubileuszowy zespołu Fermata z Zielonek.

Wymagało to modyfikacji struktury portalu i powstania zakładki „W gminach Metropolii”, dzięki której wszyscy możemy dotrzeć do tych informacji. Trwają również wspólne prace, które pozwolą na stworzenie ostatecznego modelu komunikowania oferty kulturalnej gmin na miarę ich ambicji i nieprzeciętnego, a nie zawsze docenianego potencjału.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-06-22
Data aktualizacji: 2022-06-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź