Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kulturalne lato – wakacyjne propozycje krakowskich instytucji kultury

Jak co roku krakowskie instytucje kultury na okres wakacji przygotowały ciekawy program pełen warsztatów, spacerów, ciekawych spotkań, sztuki, koncertów czy tańca. W bogatej ofercie każdy mieszkaniec miasta, niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie. Oczywiście najwięcej propozycji czeka na dzieci i młodzież.

Fot. pixabay.com

Centra kultury

Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta corocznie przygotowuje program półkolonii, którego celem jest zaproponowanie dzieciom bezpiecznego i atrakcyjnego wypoczynku w formie turnusów wakacyjnych, czyli zajęć w 13 klubach OKNH. W tym roku na dzieciaki zostające w mieście przez wakacje czekają: warsztaty plastyczne, teatralne, teatralno-cyrkowe, sensoryczno-artystyczne, dźwiękowe i literackie, zajęcia muzyczne i ruchowe, gry i zabawy integracyjne, gry terenowe, wycieczki i zwiedzanie atrakcji w mieście. Planowana jest jazda na wrotkach, tworzenie latawców, robienie pralinek, obwarzanków i relaks na warsztatach mindfulness.

Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki przygotowało twórcze zajęcia ze śpiewu (kurs śpiewu dla każdego, kurs piosenki aktorskiej), plastyki, teatru i tańca. Dworek zaprasza razem z Akademią PoPoTam na letnie warsztaty dla dzieci w wielu 6-10 lat. W planie warsztaty, zabawy, zajęcia ruchowe, wycieczki. Ponadto w ofercie: zajęcia umuzykalniające przeznaczone dla dzieci w okresie prenatalnym (mamy w ciąży) i maluszków do ok. 3 roku życia: zajęcia muzyczno-matematyczne z elementami języka angielskiego, przeznaczone dla dzieci w wieku 1-3 lat.

Nowohuckie Centrum Kultury dla wszystkich tych, którzy będą spędzać wakacje w Krakowie i okolicach: najmłodszych, starszych i całkiem dorosłych odbędą się twórcze warsztaty i zajęcia z różnych dziedzin – taniec, muzyka, teatr, plastyka, sport i rekreacja. W programie warsztaty: graficzne, ceramiczne, wakacyjne warsztaty z rysunku i malarstwa, warsztaty komiksu dla dzieci 6-13 lat, kurs programowania, kurs kroju i szycia, kursy nauki gry na fortepianie dla dzieci, młodzieży i dorosłych. NCK proponuje również zajęcia w Klubie Super Mama.

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida zaprasza na warsztaty w Klubie Kuźnia: „Kuźnia rozmaitości” – w programie zajęcia plastyczne, recyklingowe, ceramiczne, teatralne, taneczne, ekologiczne, ogrodnicze, biblioteczne i filmowe dla dzieci w wieku 7-11 lat. Ośrodek przygotował także warsztaty dla dzieci i młodzieży ,,Książka o mnie… czyli ubieranie myśli w słowa” (realizowane w ramach programu Edukacji Kulturowej dla Miasta Krakowa – Krakowski Archipelag Kultury): warsztaty integracyjne, storytellingowe i ilustracyjne. W sierpniu odbędzie się również kolejna odsłona festiwalu „Mała Letnia Akademia Folkloru” – w programie m.in. warsztaty dla dzieci i młodzieży, wystawa, koncert.

Centrum Kultury Podgórza przygotowało „Wakacyjny Klub Juniora” oraz „Letnie Zajęcia Edukacyjne” – zajęcia będą odbywać się w siedzibie głównej przy ul. Sokolskiej 13 oraz w 16 klubach. W programie m.in. wycieczki, warsztaty przyrodnicze przygotowanych przez Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”, warsztaty literackie, teatralne i przyrodnicze, warsztaty robotyki oraz chemiczne, warsztaty animacji poklatkowej, zajęcia ruchowe, taneczne i cyrkowe. Będzie też okazja do rozwijania malarskiego talentu (podczas warsztatów „Plamka i kreseczka”), a artystyczną wyobraźnię rozbudzą warsztaty tworzenia biżuterii.

Krakowskie Forum Kultury proponuje Koncerty Promenadowe w Altanie na Plantach – w soboty o godz. 11.00 oraz spacery po Krakowie i okolicach – ciekawy cykl weekendowy pt. „Kraków na okrągło”.

Ponadto KFK przygotowało specjalne warsztaty teatralne, oparte się na autorskim programie stworzonym przez Joannę Augustyniak, pedagożkę, animatorkę kultury i tłumaczkę polskiego języka migowego (PJM) z Fundacji Grupa MIGAWKI. Program ten łączy w sobie improwizację teatralną, zabawy w przestrzeni oraz różne techniki ruchowe i plastyczne pozwalające na udział w zajęciach dzieciom w różnym wieku i różnych możliwościach. Projekt zakończy pokaz spektaklu, na który zostanie zaproszona społeczność lokalna oraz osoby związane ze środowiskiem Głuchych. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-12 lat, słyszących, mieszkających na terenie Krakowa oraz dzieci niesłyszących lub CODA czyli słyszących dzieci niesłyszących rodziców (grupa mieszana), w tym niesłyszących/CODA dzieci z rodzin uchodźczych z Ukrainy. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Natomiast w Klubie Olsza będą się odbywać półkolonie artystyczne dla dzieci w wieku 7-13 lat.


Teatry

Teatr Bagatela wraca do organizowanego przed pandemią cyklu letnich warsztatów „Lato w Teatrze Bagatela”. Na pierwsze dwa tygodnie wakacji planuje organizację warsztatów dla dzieci i młodzieży, w trakcie których uczestnicy pod okiem profesjonalistów przygotują przedstawienie.

Teatr KTO od 8 do 10 lipca zaprasza na jubileuszową, 35. edycję Festiwalu ULICA. W programie festiwalu znajdą się liczne propozycje skierowane do dzieci i młodzieży oraz rodzin z dziećmi. Spektakle będą się odbywać na Małym Rynku, a dzieci będą miały okazje zobaczyć m.in.: Teatr Szczęście ze swoim szczęśliwym Klaunem Feliksem. Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc zaprezentuje przedstawienie „Legendy ziemi świętokrzyskiej”, a Teatr Klinika Lalek „Kosmiczną podróż Guliwera”. W programie ULICA Festival są także liczne prezentacje w Rynku Głównym, na pl. Jana Nowaka Jeziorańskiego, przy Muzeum Inżynierii Miejskiej oraz w Rynku Podgórskim.

Teatr „Łaźnia Nowa” organizuje Bulwar[t] Sztuki 2022 – cykle wydarzeń dla dzieci i młodzieży, a także cykl spotkań „Baśnie świata” – warsztaty dla dzieci od 6 roku życia. Będzie to okazja do porozmawiania na różne, ważne tematy, m.in. o życiu i śmierci, prawdzie i kłamstwie, walce dobra ze złem z towarzyszeniem rozmaitych efektów dźwiękowych i instrumentów z całego świata (djembe, bębny czy misy terapeutyczne). „Baśnie świata” to nie tylko świetnie spędzony czas, ale też pretekst do rozmowy, wspólnych rozważań z dzieckiem i poszerzenia jego horyzontów. Z kolei „Muzyczna Kuchnia Ciotki Belkanty” to interaktywne warsztaty muzyczne dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Ich gospodarzem jest Ciotka Belkanta, której towarzyszyć będzie muzyk instrumentalista. Uczestnicy spotkania będą mogli zapoznać się z elementami rytmiki i tańca, stworzyć własny instrument, a przede wszystkim wspólnie pomuzykować. Natomiast „Niezła sztuka” to warsztaty dla dzieci w wieku 3-8 lat, podczas których dzieci przekonają się, że każdy może zostać artystą, a dzięki wielu zaprezentowanym technikom (np. mozaika, puentylizm, collage) będą mogły znaleźć swój ulubiony styl pracy.

Teatr Ludowy pod koniec czerwca i na początku lipca planuje przeprowadzenie warsztatów teatralnych, zakończonych pokazem spektaklu, prezentowanego 9 i 10 lipca na Dużej Scenie Teatru Ludowego. W tym roku zaprasza uczestników (młodzież w wieku 12-19 lat) w podróż do Meksyku.


Muzea

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK zaprasza na wieczorne, piątkowe seanse filmowe. Tegoroczna edycja nawiązuje do problematyki wystawy „Polityka w sztuce”.

Muzeum Inżynierii i Techniki proponuje warsztaty: „Czym są chmury?” oraz zajęcia modelarskie dla rodzin z dziećmi w wieku 10-14 lat, w czasie których można zbudować własne modele samochodów.

Muzeum Krakowa przygotowało dla dzieci m.in. spacery po swoich oddziałach, spacery z kartami pracy, warsztaty, oprowadzania po wystawach i ekspozycjach, zajęcia na świeżym powietrzu.

Oddziały Muzeum Krakowa biorące udział w wydarzeniu „Akcja Lato”: Stara Synagoga, Muzeum Podgórza, Kamienica Hipolitów, Dom Zwierzyniecki, Pałac Krzysztofory, Apteka pod Orłem, Celestat, Rynek Podziemny, Muzeum Nowej Huty.

Muzeum Fotografii planuje na wakacje cykl specjalnych warsztatów dla dzieci i młodzieży, dedykowanych szczególnie wystawie stałej „Co robi zdjęcie” i wystawie czasowej „Zobacz: Brytania”.

Balet Dworski Cracovia Danza już od 23 lat podczas wakacji realizuje największe artystyczne wydarzenie Zespołu - Festiwal Tańców Dworskich. Dla najmłodszych miłośników tańca Balet organizuje warsztaty towarzyszące festiwalowi, prowadzone przez mistrzów tańca z Europy.

Ośrodek Kultury Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy” organizuje „Wakacyjne Podwórko 2022 u Krakowików” (5-28 lipca). W ramach przedsięwzięcia w każdy wtorek, środę i czwartek w godzinach 9.00-13.00 będą organizowane zajęcia sportowe, plastyczne, spacery po Starym Mieście, gry i zabawy dla dzieci z krakowskich szkół podstawowych.


Biblioteka Kraków w poszczególnych filiach organizuje m.in.: warsztaty, zabawy literackie, rozgrywki gier planszowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wystawy, spotkania edukacyjne i literackie. W lipcu i sierpniu Biblioteka Kraków będzie realizowała literackie tygodnie w ramach projektu „Rodzinne podróże po literaturze” Będzie to tydzień skandynawski oraz japoński. W filiach odbędą się spotkania z tłumaczami, pisarzami, ilustratorami, blogerami i podróżnikami, a także warsztaty i wystawy inspirowane kulturą danego obszaru geograficznego. Każdy tydzień zakończy piknik organizowany w ogrodzie Biblioteki Głównej (ul. Powroźnicza 2). Ponadto realizowane będą projekty: „Moc podmiejskich tradycji” oraz „Biblioteczne mosty kulturowe”.


Instytut Kultury Willa Decjusza planuje wystawę pt. „Pałacowe niepokoje” Dagmary Wyskiel w formule site specific, wpisującą się w zabytkową przestrzeń Willi Decjusza i wchodząca w dialog z miejscem. Ponadto organizuje warsztaty dla młodzieży towarzyszące wystawie.

Bogatą ofertę atrakcji zaproponowano również w TAURON Arenie Kraków.

Szczegółowe programy zajęć wakacyjnych można znaleźć na stronach internetowych instytucji kultury.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-06-22
Data aktualizacji: 2022-06-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź