Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Więcej zieleni na placu Axentowicza

Do sierpnia plac Teodora Axentowicza wraz ze znajdującym się na nim skwerem im. Więźniów Obozu Zagłady zyska nowe, kwitnące oblicze. Obecnie na miejscu wykonywane są prace ziemne, przygotowywane są nowe alejki z kamienia naturalnego. Po rewitalizacji otoczenie placu stanie się kolejną odświeżoną i zieloną oazą w tym rejonie miasta po parku Krakowskim i parku Młynówka Królewska.

Fot. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Prace w tym miejscu rozpoczęły się pod koniec ubiegłego roku. W ciągu ostatnich dni zamontowano sporych rozmiarów półkoliste ławki. Centralną częścią kompozycji będzie trawnik z podświetlanym od dołu starodrzewem.

Rewitalizacja ma na celu stworzenie wyjątkowego, zielonego miejsca odpoczynku dla mieszkańców. Na placu pojawią się pierwsze w Krakowie dysze zmgławiające (znane z innych europejskich miast – np. Budapesztu czy Berlina), które zapewnią przyjemny chłód oraz orzeźwienie, a najmłodszym świetną zabawę.

Dodatkowo plac zyska ogród deszczowy, który będzie retencjonował wodę ze znajdującej się na placu lodziarni.

Plac będzie więc łączył zieleń i wodę. Nowe nasadzenia nawiążą do tych zrealizowanych w poprzednich latach w sąsiednim parku Krakowskim, w którym byliny kwitną od wiosny do późnej jesieni. W otoczeniu placu pojawi się kilka nowych drzew oraz kilkanaście tysięcy innych roślin, głównie bylin oraz krzewów różanych. Te zlokalizowane będą głównie przy popiersiu patrona tego miejsca – Teodora Axentowicza, malarza, rysownika i grafika ormiańskiego pochodzenia.

Zakończenie prac o wartości ok. 3,5 mln zł planowane jest w sierpniu. Wtedy rozpoczną się procedury odbioru inwestycji.

ADRES: Plac Axentowicza, Kraków
pokaż metkę
Autor: Kamil Popiela
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-06-21
Data aktualizacji: 2022-06-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź