Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Z tak daleka – tak blisko. Dzień otwarty w Willi Decjusza

Dziś, 19 czerwca (z okazji Międzynarodowego Dnia Uchodźców) w Willi Decjusza odbędzie się dzień otwarty. W programie nowa ścieżka zwiedzania w przewodnikiem w języku polskim i ukraińskim, testowanie interaktywnego narzędzia do poznawania nawzajem swoich kultur i historii jak StoryMap, odbędą się też warsztaty 360 camera oraz akcja wspólnego malowania. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Fot. Willa Decjusza

Dzień otwarty projektu Z tak daleka – tak blisko w Willi Decjusza organizowany w przeddzień Międzynarodowego Dnia Uchodźców W godz. 13.00-18.00 ma na celu:

  • spotkanie w międzynarodowym gronie osób pracujących „z” i na rzecz uchodźców i wymiana doświadczeń,
  • wspólne przetestowanie internetowych platform, na których zamieszczono historie przeszłych i współczesnych migracji,
  • spotkanie się z naszymi bohaterami - Nowymi Krakowianami, którzy opowiedzieli historie swojej przymusowej podróży, dając świadectwo podobieństwa losów z Polakami, którzy uciekali z Polski w przeszłości,
  • prezentację nowej ścieżki zwiedzania dotyczącej imigracji i migrantów w Krakowie i w samej Willi Decjusza (oprowadzanie w języku polskim i ukraińskim)
  • oraz stworzenie przez Uczestników wspólnego obrazu/dzieła, które będzie efektem interakcji Artysta-Uczestnicy.

Projekt SO-CLOSE to międzynarodowy projekt mający na celu walkę z wykluczeniem uchodźców poprzez wymianę dziedzictwa kulturowego społeczności, które doświadczyły przymusowej migracji. Rozpoczęty w 2019 roku skierowany jest do osób i instytucji przyjmujących uchodźców a także bezpośrednio do przybywających do Europy uciekinierów z Syrii, Iraku, Afganistanu, Nigerii, Pakistanu, Erytrei i Albanii.

Wojna w Ukrainie i masowy napływ uchodźców wojennych do Polski i innych państw UE sprawił, że projekt ten stał się dojmująco aktualny i potrzebny. Niezależnie od wielkiego wysiłku i środków przeznaczonych na pomoc uchodźcy są grupą zagrożoną wykluczeniem społecznym, nie tylko ze względów ekonomicznych ale też w wyniku traumy czy utraty tożsamości, której doświadczają.

Aby pomóc w walce z tym wykluczeniem, projekt SO-CLOSE dostarcza narzędzi i praktyk pomagających w lepszym wzajemnym zrozumieniu między uchodźcami a społeczeństwami europejskimi, które ich przyjmują. Projekt wykorzystuje metodologie współtwórczego projektowania oraz innowacyjne narzędzia cyfrowe i artystyczne, które pozwalają na dzielenie się życiowymi doświadczeniami współczesnych uchodźców i wspomnieniami ocalałych z europejskich konfliktów w przeszłości (wojna w Bośni, hiszpańska wojna domowa, akcje przymusowych wysiedleń, czy II Wojna Światowa).

W Polsce projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Willa Decjusza w Krakowie.

Więcej o projekcie na www.so-close.eu

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-06-13
Data aktualizacji: 2022-06-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź