Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

50 lat Konwencji Światowego Dziedzictwa UNESCO

W tym roku przypada 50. rocznica uchwalenia przez Zgromadzenie Generalne UNESCO „Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego”. Z tej okazji w dniach 9-10 czerwca w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbywa się konferencja naukowa z udziałem wielu europejskich badaczy.

Fot. Materiały organizatorów

Paryska „Konwencja w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego” z roku 1972 zglobalizowała problem ochrony zabytków i spopularyzowała pojęcie dziedzictwa kulturowego. Kraje europejskie były wśród pierwszych, które ratyfikowały konwencję, a wśród 12 wpisów inicjujących w 1978 r. Listę światowego dziedzictwa UNESCO znalazły się trzy z Europy, w tym Kraków.

Celem odbywającej się w MCK międzynarodowej konferencji naukowej będą nie tylko obchody jubileuszu Konwencji, lecz także merytoryczne podsumowanie jej dotychczasowych doświadczeń i dorobku w Europie, ocena obecnej sytuacji i perspektyw, sformułowanie prognoz i zadań na przyszłość.

Powierzenie polskim instytucjom organizacji jubileuszowego wydarzenia jest wyrazem międzynarodowego uznania wkładu naszego kraju w ratowanie i konserwację dziedzictwa. Wybór Krakowa na miejsce konferencji także jest szczególny. MCK w 1995 r. było gospodarzem światowych obchodów 30-lecia tej organizacji. Pod patronatem ICOMOS obchodziliśmy w 2006 r. 15-lecie MCK konferencją „Dziedzictwo kulturowe u progu XXI wieku. Szanse i wyzwania”. W lipcu 2017 r. w Krakowie odbyła się też 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W konferencji weźmie udział ponad 50 europejskich badaczy i specjalistów sprawujących pieczę nad miejscami dziedzictwa UNESCO. Obrady zainaugurują: prof. Teresa Patrício, prezes Międzynarodowego Komitetu ICOMOS, prof. Bogusław Szmygin, prezes Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS, Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektorka MCK oraz Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta Krakowa.

Organizatorami konferencji są Międzynarodowe Centrum Kultury (MCK) i Polski Komitet Narodowy ICOMOS, a współorganizatorem wydarzenia jest Urząd Miasta Krakowa. W konferencji można wziąć udział stacjonarnie oraz online. Obrady odbywają się w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski. Uczestnictwo online w konferencji wymaga rejestracji za pośrednictwem platformy.

Dodatkowe informacje dostępne są na stronie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-06-08
Data aktualizacji: 2022-06-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź