Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kurs polskiego pomocą w integracji na rynku pracy

Już w pierwszych dniach wojny w Ukrainie Grodzki Urząd Pracy w Krakowie przystąpił do tworzenia bazy wolnych miejsc pracy dla obywateli tego kraju. Niedawno uruchomił też bezpłatny kurs językowy, dzięki któremu uchodźcy mogą przełamać największą barierę w znalezieniu zatrudnienia – jest nią, jak wskazują lokalni pracodawcy, brak podstawowej znajomości języka polskiego.

Fot. gupkrakow.praca.gov.pl

Uchodźcy z Ukrainy biorą udział w bezpłatnych zajęciach z języka polskiego, które odbywają się w siedzibie Fundacji Rozwoju Kompetencji i Przedsiębiorczości „Proaktywni” w Krakowie.

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, zorganizowaliśmy kurs językowy, którego celem jest skrócenie czasu poszukiwania pracy oraz wyposażenie uchodźców w umiejętności językowe pozwalające im lepiej funkcjonować w życiu codziennym – mówi zastępca dyrektora GUP w Krakowie Waldemar Jakubas. – Braki kadrowe w lokalnych firmach skłoniły nas do zaoferowania takiej formy pomocy, która przyniesie wymierne korzyści zarówno pracodawcom, jak i uchodźcom.

Kurs prowadzony jest na różnych stopniach zaawansowania. Co zaskakuje pozytywnie, osoby z grupy początkującej, które mają za sobą dopiero 16 godzin lekcyjnych, potrafią zrozumieć wszystkie pytania i starają się już udzielać krótkich odpowiedzi w języku polskim. To świadczy o zaangażowaniu i determinacji kursantów oraz dowodzi, jak bardzo potrzebne jest takie wsparcie.

– Czas trwania szkolenia jest wystarczający, ale gdyby była możliwość go przedłużyć, to chętnie wzięlibyśmy w nim dalej udział, by jeszcze bardziej wzmocnić nasze kompetencje językowe – mówi jedna z kursantek.

Wiele osób biorących udział w szkoleniu niejednokrotnie wiąże swoją przyszłość z Krakowem. Zdają sobie oni sprawę, że bez znajomości języka polskiego będzie im trudno znaleźć pracę, zwłaszcza w zawodzie, który wykonywali w Ukrainie. Wśród kursantów są m.in. lektor języka angielskiego, urzędnik, naukowiec, manager działu logistyki czy psycholog. Mają świadomość sytuacji, w jakiej się znaleźli, i są chętni do podnoszenia swoich kompetencji. Są również wdzięczni za okazaną pomoc.

– Mamy nadzieję, że udział w kursie pozwoli uczestnikom nie tylko lepiej odnaleźć się w naszym społeczeństwie, ale przede wszystkim aktywnie poszukiwać pracy, co jest ważne z punktu widzenia zarówno uchodźców, jak i krakowskich pracodawców – podkreśla Waldemar Jakubas.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Tabaszewska
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-06-06
Data aktualizacji: 2022-06-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź