Klimat rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Las w centrum przemysłowego miasta

W centrum miasta Derby, położonego w hrabstwie Derbyshire powstaje las, który ma przypominać mieszkańcom o kryzysie klimatycznym. 

Fot. pexels.com

Miejski las, stworzony z ok. 425 drzew i krzewów zostanie umieszczony na rynku na sześć tygodni, po czym zostanie przesadzony w miejsce docelowe, które nie jest jeszcze znane opinii publicznej. Koszt tej inicjatywy to ponad 160 tys. funtów. Instalacja będzie otwarta dla mieszkańców i turystów od 20 czerwca do 29 sierpnia. 

Nowa, zielona przestrzeń będzie mogła być w okresie letnim wykorzystywana przez chętnych do spożywania posiłków na świeżym powietrzu oraz organizacji spotkań i wydarzeń plenerowych. Celem jej powstania  – jak podkreślają przedstawiciele miejskiej Rady – jest także podniesienie świadomości mieszkańców na temat przyczyn i skutków postępujących zmian klimatu.

Mieszkańcom i organizacjom działającym na terenie miasta przestrzeń będzie udostępniona nieodpłatnie.

Chris Poulter, Przewodniczący Rady Miejskiej uzasadniał tę inwestycję korzyściami, jakie przyniesie ona dla zdrowia i dobrego samopoczucia mieszkańców. Podkreślił także jej walor edukacyjny, kulturowy i społeczny. Umieszczenie tak dużej ilości drzew w centrum miasta zwróci, jego zdaniem, uwagę na kryzys klimatyczny i pilną potrzebę działania na rzecz środowiska naturalnego i klimatu.

Autor projektu Karl Smith dodał, że sadzenie drzew na obszarach miejskich znacząco obniża temperaturę w ich otoczeniu, ograniczając tym samym efekt miejskiej wyspy ciepła. Miejska zieleń, w tym:  zielone dachy i elewacje, ogrody kieszonkowe, miniaturowe parki czy skwery pomagają także obniżyć koszty energii, która wykorzystuje się np. do schłodzenia pomieszczeń klimatyzatorami. Nie można przy tym zapominać o najważniejszym dobrodziejstwie, jakie niosą ze sobą drzewa: pochłaniają ogromne ilości obecnego w atmosferze dwutlenku węgla, który jest głównym sprawcą globalnego ocieplenia i zmian klimatu.  

Więcej o tej inicjatywie przeczytacie tutaj

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Starnowska / Gospodarka komunalna
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-06-02
Data aktualizacji: 2022-06-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź