Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Podpisy poparcia elektronicznie

Rada Miasta Krakowa w 2021 r. wprowadziła zmiany do uchwały w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, które umożliwią zbieranie podpisów poparcia obywatelskich projektów uchwał w formie elektronicznej. O zaawansowaniu prac nad wprowadzeniem tego rozwiązania rozmawiano podczas posiedzenia Komisji Dialogu Obywatelskiego.

Fot. pixabay.com

Zmiany w uchwale dopuściły możliwość uruchamiania obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej w postaci elektronicznej, a w szczególności zbierania podpisów poparcia projektu uchwały w taki sposób, aby oprócz utrwalenia poparcia na papierowym wykazie, możliwe było utrwalenie poparcia w postaci elektronicznej przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu zaufanego.  Specjalnie w tym celu zbudowane zostało narzędzie - moduł w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Krakowa, który będzie pozwalał na zbieranie podpisów drogą elektroniczną z wykorzystaniem podpisu elektronicznego, tzw. Moduł OBIU – Obywatelskie Inicjatywy Uchwałodawcze.

Jak informował radnych Piotr Bukowski, zastępca dyrektora Wydziału Organizacji i Nadzoru, zasadnicze prace nad modułem OBIU rozpoczęły się we wrześniu 2021 r., natomiast związane z tym prace programistyczne rozpoczęto w listopadzie 2021 r. Dodatkowo w grudniu 2021 r. zorganizowano spotkanie z grupą radnych, podczas którego zaprezentowano koncepcję działania modułu/usługi oraz zebrano stosowne opinie i uwagi.

- Narzędzie OBIU jest prawie gotowe, prace programistyczne zostały zakończone, przygotowany został regulamin, karta usługi oraz wzory dokumentów – mówił Piotr Bukowski. Wyjaśniał także, że jeżeli nie będzie uwag do testowej wersji narzędzia, to z początkiem czerwca możliwe będzie rozpoczęcie działań mających na celu uruchomienie modułu OBIU na stronach Biuletynu Informacji Publicznej.

Przewodniczący Komisji Dialogu Obywatelskiego Artur Buszek prosił, by narzędzie do zbierania podpisów drogą elektroniczną zostało odpowiednio wyeksponowane na stronach Biuletynu Informacji Publicznej. Dyrektor Bukowski zapewniał, że będzie ono widoczne na głównej stronie BIP-u, a także możliwe będzie umieszczenie linka do OBIU na stronach pokrewnych i branżowych, w tym na stronie Obywatelskiego Krakowa, o co apelowała podczas posiedzenia Komisji Dialogu Obywatelskiego jedna z mieszkanek Krakowa.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Kubowicz
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2022-05-11
Data aktualizacji: 2022-05-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź