Komunikacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Cztery firmy chcą dostarczyć elektryczne autobusy do Krakowa

Volvo, Solaris, Autosan oraz Irizar – te cztery firmy chcą dostarczyć elektryczne autobusy do Krakowa. We wtorek, 10 maja w siedzibie MPK SA zostały otwarte oferty tych producentów w przetargu, który krakowski przewoźnik ogłosił 30 marca. Zamówienie dotyczy dostawy 20 sztuk autobusów komunikacji miejskiej zasilanych energią elektryczną.

Fot. MPK SA

Zamówienie jest podzielone na dwa zadania – pierwsze to dostawa 13 sztuk pojazdów standardowych o długości 12 metrów, a drugie to dostawa 7 sztuk pojazdów przegubowych.

  • Volvo Bus Corporation wyceniła dostawę autobusów standardowych na 45 864 117 00 zł, a przegubowych na 36 553 755,00 zł
  • Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. wpisała w ofercie cenę 40 582 620,00 zł za 13 autobusów standardowych i 29 170 680,00 zł za siedem autobusów przegubowych
  • Irizar e-mobility za dostawę autobusów standardowych wpisał w ofercie cenę 46 937 701,59 zł, a za przegubowych 36 909 502,98 zł
  • Autosan Sp. z o.o. przesłała jedną ofertę na dostawę autobusów standardowych z kwotą 45 494 748,00 zł.

Wszystkie oferty będą teraz dokładnie weryfikowane, a o wyborze najlepszej z nich zadecyduje nie tylko cena i parametry techniczne, ale także termin dostawy. Producenci, którzy zadeklarowali wcześniejszy termin niż 12 miesięcy, otrzymają dodatkowe punkty.

Wszystkie zamówione autobusy elektryczne będą niskopodłogowe i wyposażone w klimatyzację, wydzieloną przestrzeń oraz platformę dla osób poruszających się na wózkach, monitoring i porty USB do ładowania smartfonów. Każdy pojazd będzie zaopatrzony w trzy sposoby ładowania: przez wtyczkę i przez pantograf, który pozwoli na ładowanie szybkie oraz wolne. Warto podkreślić, że wszystkie systemy i urządzenia funkcjonujące w autobusie, w tym ogrzewanie, będą zasilane wyłącznie energią elektryczną.

Nowe bezemisyjne autobusy będą kierowane na trasy w rejonie Alei Trzech Wieszczów, a więc tam, gdzie najczęściej dochodzi do przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza.

MPK SA planuje przygotowanie kolejnych stanowisk do ładowania elektrycznych autobusów na terenie zajezdni Wola Duchacka. Nowe stacje do szybkiego ładowania baterii tych pojazdów pojawią się także na terenie miasta w rejonie pętli.

Zakup 20 autobusów będzie dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Umowa przyznająca MPK SA w Krakowie dotację w wysokości 41,7 mln zł została podpisana 31 grudnia 2021 roku.

Po dostawie 20 elektryków flota autobusów bezemisyjnych w Krakowie wzrośnie do prawie 100.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-05-11
Data aktualizacji: 2022-05-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź