Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Międzynarodowy Dzień Tańca w Krakowie

Pokaz programu „Po polsku i po kozacku” na Rynku Głównym, premiera spektaklu tanecznego „Misspiece”, a także interdyscyplinarne warsztaty tańca współczesnego z Mashą Martos – Kraków dołącza do przypadających w piątek, 29 kwietnia, obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca. Zaplanowane wydarzenia są przedsmakiem tego, co miasto zaprezentuje podczas tegorocznej krakowskiej Nocy Tańca, która odbędzie się 18 czerwca.

Fot. cracoviadanza.pl

29 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tańca. Święto ustanowione zostało przez Międzynarodowy Instytut Teatralny w 1982 r. Termin obchodów jest upamiętnieniem daty chrztu twórcy teatru baletowego – francuskiego tancerza Jeana Georgesa Noverre’a.

− Międzynarodowy Dzień Tańca to okazja, by spojrzeć na taniec wieloaspektowo, dostrzec w nim ekspresję artystyczną, możliwość uwalniania emocji, sposób na zabawę i czerpanie radości, ale też tradycję i cenne niematerialne dziedzictwo. Tworząc ofertę kulturalną miasta, staramy się, by także tańcowi poświęcić odpowiednio dużo uwagi. Dlatego krakowskie instytucje kultury dołączają do świętowania Międzynarodowego Dnia Tańca, a niebawem zaprezentują także program przygotowywany na tegoroczną, czerwcową Noc Tańca realizowaną w cyklu Krakowskich Nocy – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca wiele instytucji kultury organizuje specjalne taneczne pokazy. Na krakowskim Rynku Głównym 29 kwietnia o godz. 15.00 zostanie zaprezentowany program „Po polsku i po kozacku”. Wydarzenie jest częścią ogólnopolskiej akcji „TańczMY”, organizowanej od 2019 roku przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. „Po polsku i po kozacku” przybliża polski repertuar balowy końca XIX wieku. Tancerze Baletu Cracovia Danza zaprezentują oryginalną choreografię stworzoną przez S. Leona w 1830 r. w Paryżu. Całość zakończy kompozycja kozaka baletowego, odtworzona przez Leszka Rembowskiego z polskiego baletu „Kozaki”. Dodatkowe informacje tutaj.

Na 29 kwietnia działające w Nowohuckim Centrum Kultury Krakowskie Centrum Choreograficzne przygotowało premierę spektaklu tanecznego „Misspiece” w choreografii Dominiki Wiak. Jak zapowiada NCK: „Misspiece” to osobisty proces szukania własnego głosu i własnego miejsca w świecie zdefiniowanych ról społecznych, binarnych podziałów, tworzonych przez mężczyzn masterpieces, próba rozszczelnienia kanonu i odnajdywania w nim herstorii, odkrywanie emancypacyjnego potencjału w muzyce house – przestrzeni manifestacji kobiecego głosu oraz w ciele będącym w ciągłym ruchu, tworzącym i przetwarzającym. W „Misspiece” ciało jest zarazem schronem uciszanego głosu, jak i źródłem jego wydobycia. Dodatkowe informacje i bilety – tutaj.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca NCK zaprasza także na interdyscyplinarne warsztaty tańca współczesnego z Mashą Martos. Główną ideą warsztatów jest zauważenie, jak taniec przejawia się w życiu codziennym. W pierwszej części warsztatów uczestnicy skupią uwagę na poruszaniu się w obrębie bardzo prostych, zrozumiałych dla każdego, obrazów natury, które później pozwolą poczuć i połączyć się w procesy taneczne, dziejące się cały czas we wszystkim co nas otacza. Druga część będzie skoncentrowana na tańcu jako rysunku w przestrzeni, dzięki czemu kruchy i niewidoczny taniec stanie się bardziej widoczny. NCK na warsztaty zaprasza zainteresowane tańcem i pracą z ciałem osoby w wieku 8-108. Koszt jest symboliczny − wynosi 1 zł. Dodatkowe informacje w językach: polskim, angielskim i ukraińskim tutaj.

Propozycje przygotowane na Międzynarodowy Dzień Tańca to tylko przedsmak tego, co krakowskie instytucje kultury zaprezentują podczas tegorocznej Nocy Tańca, która odbędzie się 18 czerwca. W programie wydarzenia znajdą się spektakle i pokazy taneczne, prezentacje autorskich projektów, pokazy sztuki tanecznej, warsztaty tańca oraz eksperymenty taneczne. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny. Wydarzenie odbędzie się na dwóch scenach plenerowych: Rynku Podgórskim oraz Dworku Białoprądnickim.

Szczegółowy program już wkrótce pojawi się na stronie krakowskienoce.pl

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-04-28
Data aktualizacji: 2022-04-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź