Ekologia rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Gminy Metropolii Krakowskiej przeciwko zmianom w uchwałach antysmogowych

Wszystkie 14 gmin oraz Kraków, zrzeszone w ramach Stowarzyszenia Metropolia Krakowska we wtorek, 26 kwietnia zaapelowało do władz województwa małopolskiego o niewprowadzanie zmian w uchwale antysmogowej dla Małopolski.

Fot. telewizja.krakow.pl

Jak piszą przedstawiciele gmin ościennych: „Odsunięcie terminu wejścia w życie niektórych zapisów uchwały antysmogowej w znacznym stopniu obniży tempo wymiany bezklasowych kotłów węglowych oraz nadwyręży zaufanie mieszkańców do władz publicznych”.

Dalej podpisani pod apelem podkreślają, że tego typu działania w efekcie spowodują spadek zainteresowania mieszkańców skorzystaniem z programów dotacyjnych nie tylko gminnych, ale również tych wdrażanych na szeroką skalę przez administrację centralną jak np. „Czyste powietrze”.

Jednocześnie włodarze gmin uważają, że bardzo istotna jest konsekwencja w działaniach antysmogowych, podając za wzór Kraków, który stał się modelowym przykładem procesów polegających na poprawie jakości powietrza.

wspólne działania grafika

Przy tej okazji warto również wspomnieć, że analogiczne stanowisko w lutym bieżącego roku w tej sprawie przedłożył marszałkowi województwa małopolskiego prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który apelował o niepodejmowanie i niewspieranie inicjatyw mających na celu zmianę istniejącej uchwały antysmogowej tym razem dla Krakowa, zaznaczając że równie ważne jest sprawne wdrożenie uchwały antysmogowej dla całego województwa małopolskiego.

W tej sprawie wypowiedzieli się również radni Miasta Krakowa, którzy jednogłośnie – (41 radnych) zagłosowali za rezolucją do radnych sejmiku województwa małopolskiego i zarządu województwa małopolskiego o wzmocnienie uchwał antysmogowych zaznaczając, że obecne regulację są konieczne dla ochrony zdrowia i życia mieszkańców Małopolski.

Wspólne stanowisko ws uchwały antysmogowej [PDF]

wspólne działania grafika gminy

pokaż metkę
Autor: Kamil Popiela
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-04-28
Data aktualizacji: 2022-05-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź