Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Krakowskie sceny zapraszają na Międzynarodowy Dzień Teatru

Dziś, 27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto zostało ustanowione w 1961 roku podczas 9. Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Do międzynarodowego świętowania tradycyjnie dołączają krakowskie sceny, które z tej okazji przygotowały premiery, specjalne pokazy, a także oferują zniżkowe bilety.

Międzynarodowy Dzień Teatru 2022
Fot. materiały prasowe

Jak pisał krytyk teatralny i literacki Ludwik Flaszen, teatr to „dyscyplina prastara, towarzysząca człowiekowi od zarania dziejów”. Na przestrzeni dziejów teatr bywał tanecznym obrzędem, mającym sprowadzić życiodajny deszcz, pomyślne łowy, zwycięstwo nad wrogiem; uroczystym lub rozwiązłym ceremoniałem; sztuczkami wędrownych igrców; dworską fetą karnawałową; miejscem rozkosznych zapatrywań sybarytów i kazalnicą, skąd moralizatorzy wygłaszali swe pouczenia; analizą namiętności ludzkich, zwierciadłem historii i natury; obrazem życia i szkołą obyczajów; trybuną idei i rewolucyjnym wiecem. Teatr niezmiennie jest miejscem „gdzie drwi się i budzi świętą grozę; gdzie śmieje się, płacze i zamyśla”.

‒ Jesteśmy dumni z tego jak bogate jest życie teatralne Krakowa. To przestrzeń na wskroś publiczna, dynamiczna, globalna, a zarazem wyczulona na lokalne okoliczności. Świadoma szerszego świata, a zatem solidarna, pełna empatii, ale też poszukująca i eksperymentująca. W Krakowie – mieście teatrów aktywnie działa około 70 scen: instytucje kultury oraz sceny nieinstytucjonalne, funkcjonujące w strukturach organizacji pozarządowych i tworzone przez grupy nieformalne. Krakowskie środowisko to ludzie: kolejne pokolenia osobowości, znakomici frontmeni i pracownicy zaplecza. Dzięki ich pracy i kreatywności zgłębiamy prastary związek teatru balansującego pomiędzy doświadczeniem kulturowym, żywym uczestnictwem, a poczuciem obywatelskiego zaangażowania. Celebrujemy szczególnie wspólnotowo głośne teatralne premiery, stajemy bezwzględnie po stronie wolności artystycznego wyrazu, pielęgnujemy różnorodność wielogatunkowego pola teatralnego, wspieramy wszystkie teatralne gatunki i formy. W ten sposób Kraków odwołuje się do swojego głębokiego dziedzictwa teatralnego. To idee wywiedzione z ducha Wyspiańskiego. Odwołując się do takiego rozumienia misji teatru publicznego, miasto od ponad dekady organizuje konkurs o Nagrodę Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego – mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Nagroda jest przyznawana artystom teatru za szczególne osiągnięcia lub wydarzenia minionego sezonu mające miejsce na krakowskich scenach – aktualnie można zgłaszać kandydatów do 11. edycji konkursu, dodatkowe informacje tutaj. Wręczenie nagrody odbywa się co roku w czerwcu, podczas Nocy Teatrów – kolejnego ważnego wydarzenia w kalendarzu krakowskich inicjatyw kulturalnych, które cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród mieszkańców Krakowa, jak i turystów licznie odwiedzających nasze miasto.

Chociaż nie wszystkie teatry dysponują samodzielnym scenami, to przestrzeni do realizacji wydarzeń teatralnych w Krakowie nie brakuje. Artyści mają do dyspozycji ponad 60 sal i scen ‒ od małych, kameralnych przestrzeni parateatralnych w klubach i piwnicach artystycznych, po profesjonalne i coraz lepiej wyposażone sceny publicznych instytucji kultury. Jak te sceny przygotowały się na obchody Międzynarodowego Dnia Teatru?

– Krakowskie teatry mimo niełatwego, niespokojnego czasu, zadbały o to, by Międzynarodowy Dzień Teatru był wspólnym świętem tych, którzy w mieście teatr tworzą, jak też tych, do których kierowane są działania teatralne. Wśród propozycji każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie i radośnie i refleksyjnie, nie zabraknie też nawiązania do klasyki, propozycji dla dzieci i dla ukraińskich gości. Co teatry przygotowały z okazji święta? Teatr Ludowy zaprasza na komedię „Akt równoległy”. Łaźnia Nowa pokaże „Powrót do Reims”. Najmłodsza krakowska scena – Teatr Variete zaprezentuje musical „Chicago”. Zarówno Teatr Variete, jak i Teatr Ludowy wprowadziły z okazji święta Teatru obniżoną cenę biletów na spektakle wystawiane 27 marca. Teatr KTO zaprasza na niezwykłą realizację Adama Ziajskiego „Nie mów nikomu” i także oferuje bilety w specjalnej cenie. Groteska zaproponuje dzieciom przedstawienie „Nie płacz, Koziołku”, z myślą o małych widzach z Ukrainy teatr przygotował też wersję w języku ukraińskim z zachowaniem polskich tekstów piosenek. W Teatrze Bagatela odbędzie się inscenizacja spektaklu premierowego „Wesele Figara", a Krakowski Teatr Scena STU zaprosi widzów na „Songi Teatru STU”, który przywoła najjaśniejsze muzyczne wspomnienia z dawnych lat Teatru STU – wylicza Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, która zaprasza do skorzystania z bogatej oferty przygotowanej przez krakowskie sceny z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

W święcie bierze udział także Narodowy Stary Teatr, który z tej okazji proponuje promocyjne bilety na spektakle: „Jeńczyna”, „Kopciuszek” oraz „Kochana Wisełko, Najdroższy Zbyszku”. Teatr Słowackiego 27 marca wystawi spektakl „Debil”; tego samego dnia organizuje także spotkanie z serii „Myślnik” – tym razem poświęcone prawdzie i postprawdzie, którego gośćmi będą Katarzyna Kasia i Stanisław Mazur.

‒ W tym trudnym czasie życzymy zdrowia, wytrwałości i hartu ducha, twórcom – intrygujących pomysłów, a wkrótce znakomitych realizacji i artystycznego spełnienia, wszystkim widzom – wspaniałych teatralnych doznań ‒ dodaje Katarzyna Olesiak.

Szczegółowe informacje o poszczególnych przedsięwzięciach można znaleźć na stronach internetowych i w mediach społecznościowych teatrów, jak też śledzić na stronie miasta w zakładce Kultura.

pokaż metkę
Autor: ANNA LATOCHA
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-03-24
Data aktualizacji: 2022-03-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź