Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Miejsce schronienia i Szafa Dobra w Plazie

Nieczynna galeria handlowa Plaza stała się miejscem tymczasowego zakwaterowania dla ok. 390 uchodźców z Ukrainy. W dawnej galerii otwarto także Szafę Dobra – miejsce, gdzie uchodźcy z Ukrainy mogą bezpłatnie i w komfortowych warunkach otrzymać potrzebną odzież.

Fot. telewizja.krakow.pl

Miejsce schronienia

Budynek galerii przeznaczony był do rozbiórki, firma Strabag przywróciła mu więc funkcje użytkowe, odtwarzając konieczne instalacje. Za wyposażenie tych powierzchni i prowadzenie odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie. Powstały miejsca do spania, pokoje zabaw dla dzieci, prysznice, toalety, kuchnie itd.

 

Szafa Dobra

„Sklep” został wyposażony w przymierzalnie, kącik zabaw i miejsce dla rodzica dzieckiem. Ubrania od darczyńców są na bieżąco segregowane i rozwieszane na ustawionych w długich rzędach wieszakach.

Szafa Dobra otwarta jest od poniedziałku do soboty, w godz. 10.00–18.00. Wejście do „sklepu” znajduje się od strony parkingu zewnętrznego dawnej galerii Plaza, al. Pokoju 44. Nie ma żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o ilość wydawanych ubrań i akcesoriów.

Zasady odbioru odzieży

Przy odbiorze wystarczy okazać jeden z wymienionych dokumentów: skierowanie na pobyt w miejscu zakwaterowania, paszport z pieczątką, na której widnieje data wjazdu na terytoriom Polski po rozpoczęciu działań wojennych lub analogiczny dokument wydany przez Konsulat Generalny Ukrainy. Ubrania wydawane są też osobom posiadającym pełnomocnictwo od organizacji zarejestrowanych w KRS i uczestniczących w Koalicji Otwarty Kraków.

szafa dobra w Plazie

Ogromne zaangażowanie mieszkańców

To wszystko nie udałoby się bez pomocy kilkuset wolontariuszy, którzy od tygodnia codziennie rozładowują i segregują odzież przywożoną ze zbiórek organizowanych przez instytucje charytatywne, firmy, a także od osób prywatnych. Na otwarcie Szafy Dobra przygotowali kilkanaście tysięcy sztuk starannie wyselekcjonowanej odzieży i akcesoriów. Wszystkie artykuły zostały posegregowane na kategorie i rozmieszczone w taki sposób, aby potrzebujący łatwo mogli odnaleźć to, czego szukają. W Szafie Dobra powstały działy dziecięce i dla dorosłych, damskie i męskie.

Zbiórka ubrań wciąż trwa

Pomimo ogromnej ilości przekazanych ubrań, potrzeby cały czas rosną. Organizatorzy nieprzerwanie apelują do mieszkańców, firm i instytucji o przynoszenie niezniszczonych i wypranych ubrań oraz obuwia. Przy większych ilościach pracę wolontariuszy zdecydowanie ułatwi ich wcześniejsze posegregowanie. Ubrania można przynosić od poniedziałku do soboty w godz. 10.00–17.00. Szafa Dobra nie prowadzi zbiórki żadnych innych produktów ani jedzenia. Szafa Dobra to wspólna inicjatywa fundacji Internationaler Bund Polska, operatora Centrum Wielokulturowego w Krakowie oraz IKEA Kraków, Strabag Polska i Diverse. Znajduje się w lokalu po hipermarkecie spożywczym na parterze dawnej galerii handlowej Plaza.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-03-12
Data aktualizacji: 2022-06-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź