Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Krakowskie szkoły gotowe na przyjęcie dzieci z Ukrainy

Po wybuchu wojny do krakowskich szkół i przedszkoli przyjęto już niemal 650 uczniów z Ukrainy. Kraków jest jednak gotowy na przyjazd kolejnych osób. Tylko w szkołach podstawowych pozostaje ponad 8 tysięcy potencjalnie wolnych miejsc. W liceach, technikach i szkołach branżowych jest ich niemal 2 tysiące.

Fot. pexels.com

– Uczniowie, którzy zostaną zapisani do krakowskich szkół, mogą w nich liczyć na przewidzianą prawem pomoc: naukę języka polskiego, dodatkowe zajęcia wyrównawcze, pomoc asystenta międzykulturowego oraz naukę w oddziałach przygotowawczych, które w tym roku szkolnym działają w trzech samorządowych szkołach podstawowych. Te rozwiązania sprawdzają się bardzo dobrze. Choć uczniowie nie biorą udziału w lekcjach wraz z polskimi uczniami, są włączani we wspólne działania z polskimi koleżankami i kolegami – mówi Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki. Jak dodaje, w wielu szkołach do dyspozycji dzieci pozostają nauczyciele władający językami ukraińskim lub rosyjskim. W 82 samorządowych szkołach zatrudnionych jest ponad 137 takich nauczycieli.

Wsparcie oferują również asystenci wielokulturowi, którzy są zatrudnieni w 35 szkołach. Pomagają oni uczniom odnaleźć się w szkolnej rzeczywistości, a także ich rodzicom w codziennych obowiązkach związanych z edukacją dzieci. Wydział Edukacji UMK będzie wyrażał zgodę na zatrudnianie kolejnych. Już teraz do krakowskiego magistratu wpływają zgłoszenia osób z Ukrainy, które mogłyby podjąć pracę w takim charakterze. Będą one udostępnianie dyrektorom szkół, którzy wyrażą chęć zatrudnienia asystentów wielokulturowych. Listę szkół, gdzie już teraz są zatrudnieni asystenci wielokulturowi (większość z nich pochodzi z Ukrainy) oraz języków, którymi się porozumiewają, można znaleźć tutaj.

 

 

Mając na uwadze stały napływ do stolicy Małopolski dzieci z Ukrainy, krakowski magistrat będzie wyrażać także zgodę na utworzenie oddziałów przygotowawczych dla dzieci z Ukrainy w szkołach. Są one tworzone dla dzieci i młodzieży nie znających języka polskiego lub znających na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki. Edukacja trwa w nim do końca roku szkolnego, a nauczanie jest dostosowane do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów. Dyrektorzy szkół chcący utworzyć tego typu oddziały będą mogli korzystać z wypracowanych dobrych praktyk. Od początku roku szkolnego tego typu oddziały działają już w trzech szkołach. Aktualnie 37 krakowskich jednostek wyraziło wstępne zainteresowanie utworzeniem oddziałów przygotowawczych. Są to zarówno szkoły podstawowe, jak i licea.

Więcej informacji o tym, jak miasto przygotowuje się do zaspokojenia potrzeb edukacyjnych dzieci i młodzieży uciekających przed wojną w Ukrainie, można przeczytać w rozmowie z Anną Korfel-Jasińską, zastępcą prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki. Jest ona dostępna tutaj.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-03-09
Data aktualizacji: 2022-03-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź