Ekologia rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Krakowskie drzewa ucierpiały podczas wichury

W wyniku czwartkowej wichury, ucierpiało w Krakowie wiele drzew, w tym również dobrze znany krakowianom pomnik przyrody – buk czerwony, rosnący na Plantach. 

Fot. Bogusław Świerzowski / kraków.pl

To był znany pomnik przyrody

Buk znajdował się w specjalnie wydzielonej strefie – jako drzewo sędziwe. Od wielu lat był pod stałą obserwacją ZZM. Kilkukrotnie wykonywano nad nim badania tomografem i systematycznie usuwano posusz w koronie drzewa.

Buk mimo dość zdrowego pnia, zmagał się z niezwykle złośliwym grzybem wachlarzowcem. Choroba zaatakowała korzenie drzewa, które uległy mocnemu rozkładowi.

Drewno po pomniku przyrody zostanie usunięte zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. Tuż nieopodal rośnie drugi buk, który niestety również mógł zostać zainfekowany grzybem wachlarzowcem.

Połamane gałęzie i urwane konary zaobserwowano także m.in. w parku Duchackim i parku Grzegórzeckim. To tylko niektóre z przykrych skutków silnego wiatru.

Według prognoz pogody, porywisty wiatr będzie nam towarzyszył również w najbliższym czasie. Dbajmy o ostrożność i bezpieczeństwo. 

buk na plantach po wichurze

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-02-18
Data aktualizacji: 2022-02-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź