Nasze miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Krakowski strażnik miejski uratował turystę w Tatrach

Kilka dni temu w rejonie Koziego Wierchu w Tatrach doszło do wypadku – turysta poślizgnął się i spadł ze stromego zbocza około 200 metrów w kierunku Doliny Pięciu Stawów Polskich. Tylko dzięki pomocy krakowskiego strażnika miejskiego nie doszło do tragedii. Poturbowany mężczyzna został przetransportowany do zakopiańskiego szpitala śmigłowcem.

Tatry
Fot. pixabay.com

Kilka dni temu media pisały o zdarzeniu, do którego doszło 12 stycznia w rejonie Koziego Wierchu. Z relacji świadków wynikało, że turysta przeżył tylko dlatego, że chwycił go idący szlakiem inny turysta. Okazał się nim krakowski strażnik miejski, który w czasie wolnym postanowił wybrać się w góry wraz z kolegami z pracy.

 

– Warunki tego dnia były bardzo ciężkie. Gruba pokrywa śniegu była zmrożona, odczuwalna temperatura wynosiła około -15 stopni Celsjusza. Było nas siedmiu. W pewnym momencie usłyszeliśmy krzyk, a następnie zobaczyliśmy spadającego bez jakiejkolwiek koordynacji mężczyznę. Zsuwał się z coraz większą prędkością, wypadały mu po drodze: czekan, kijki, termos, czapka. Wszystko działo się tak szybko. Mój kolega – Karol, bez wahania skoczył kilka metrów w tamtą stronę, wbił swój czekan w śnieg i jedną ręką chwycił mężczyznę. Ten był w takim szoku, że nie potrafił wydusić z siebie ani słowa. Pozostaliśmy z nim kilka minut, aż doszedł do siebie. Podziękował za pomoc i stwierdził, że czuje się na tyle dobrze, że zejdzie na dół o własnych siłach. Na dole spotkaliśmy go ponownie. Okazało się, że potrzebuje fachowej pomocy. Wezwany TOPR zabrał go helikopterem do szpitala – opowiadał z przejęciem jeden ze strażników, przyjaciel Karola.

– Myślę, że mojemu przyjacielowi należą się słowa uznania, bo gdyby nie on, to ten pan spadłby na taflę jeziora i podejrzewam, że nie miałby szans na przeżycie takiego upadku – dodał relacjonujący zdarzenie strażnik.

Karol! Jesteśmy naprawdę dumni, że w Straży Miejskiej Miasta Krakowa służą tacy ludzie jak Ty. Dziękujemy!

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-01-21
Data aktualizacji: 2022-01-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź