Ekologia rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zobacz, jaki wpływ na Twoje życie mają krakowskie drzewa

Serwis Life Urbangreen jest już dostępny. Na przygotowanym w ramach unijnego projektu portalu, mieszkańcy Krakowa mogą znaleźć informację na temat krakowskich terenów zieleni oraz konkretnych korzyści jakie przynoszą środowisku – informuje Zarząd Zieleni Miejskiej.

Fot. pixabay.com

W ramach projektu przebadanych zostało ponad 60 tys. drzew – dziesięć najpopularniejszych gatunków w mieście m. in. klon zwyczajny, jesion wyniosły, lipa drobnolistna czy dąb szypułkowy.

Klikając na mapie na konkretne drzewo można dowiedzieć się, jaka jest jego nazwa, gatunek, wielkość oraz jakie usługi ekosystemowe świadczy – ile pochłania dwutlenku węgla i zanieczyszczeń.

 

Przeprowadzone badania to również sprawniejsze zarządzanie zielenią w Krakowie: dostarczenie wody tylko wtedy i tam, gdzie jest potrzebna – na podstawie ostatnich zarejestrowanych warunków atmosferycznych i 72-godzinnej prognozy pogody obliczana jest woda dostępna z opadów atmosferycznych oraz woda po odjęciu parowania i transpiracji, zmniejszenie śladu węglowego działań utrzymaniowych poprzez efektywniejsze planowanie pracy, monitorowanie stanu zdrowotnego drzew z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych.

Więcej informacji na stronie internetowej.

pokaż metkę
Autor: Kamil Popiela
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-01-20
Data aktualizacji: 2022-01-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź