Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Rozpoczęły się testy elektrycznego autobusu Irizar

Elektryczny autobus marki Irizar ie tram testowany przez MPK SA w Krakowie wyjechał w środę, 19 stycznia, na linię nr 169. Przez kolejne dni będzie jeździł także na liniach nr 124 i 424.

Autobus Irizar ie tram, testy MPK
Fot. materiały MPK Kraków

Autobus elektryczny marki Irizar autoryzowanego dealera grupy Wanicki będzie po raz pierwszy testowany w Polsce. Testy pojazdu będą trwać do 28 stycznia.

Pojazd wyróżnia się przede wszystkim wyjątkowym i nietypowym dla autobusów wyglądem zewnętrznym, jest w 100 proc. elektrycznym, bezemisyjnym autobusem z wyglądem tramwaju. Opływowy kształt i osłony na kołach to nie wszystko. Wyjątkowa jest także bardzo duża powierzchnia okien, zapewniająca podróżującym pasażerom wrażenie bardzo dużej przestrzeni.

Autobus ma ponad 12 m długości, jest niskopodłogowy, wyposażony w wydzieloną przestrzeń, specjalne przyciski i uchwyty dla osób z ograniczoną mobilnością oraz platformę umożliwiającą wjazd osobom poruszającym się na wózkach. Posiada klimatyzację, monitoring i system informacji pasażerskiej. Dla pasażerów dostępne są trzy pary drzwi, z czego środkowe mają szerokość 1,2 m. W środku może jednocześnie podróżować prawie 100 pasażerów.

Pojazd jest wyposażony w baterie 180kW, ładowane zarówno przez wtyczkę jak i pantograf, na trzy sposoby: ładowanie wolne, szybkie i ultraszybkie.

Podczas testów MPK SA w Krakowie będzie zbierać opinie pasażerów o tym autobusie, zarówno w kwestii jego wyglądu, jak i zastosowanych w środku rozwiązań.

pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-01-19
Data aktualizacji: 2022-01-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź