Klimat rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Ściana z turbin wiatrowych

Innowacyjny pomysł na wykorzystanie energii z wiatru

Autorem projektu, który jest obecnie w fazie prototypowania jest nowojorski projektant Joe Doucet. Łączy on w swojej nowatorskiej propozycji design z zieloną technologią, która w niedalekiej przyszłości może być dostępna dla właścicieli domów jednorodzinnych.

Ścianę wyposażono w szereg obrotowych elementów, które poruszając się, napędzają minigenerator wytwarzający energię elektryczną. Łopatki wirnika turbin mogą mieć różne kształty, co pozwala na stworzenie unikalnych instalacji artystycznych.

Prezentowany projekt składa się z 25 turbin wiatrowych z kwadratowymi łopatkami, przymocowanymi do 25 pionowych prętów. Ściana ma 2,4 metra wysokości i 7,6 metra wysokości, jednak jej wymiary mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb. Przykładowe projekty można zobaczyć na stronie projektanta tutaj

Według symulacji ściana z turbin wiatrowych jest w stanie wytwarzać ponad 10 tys. kilowatogodzin (kWh) energii rocznie, co wystarczy do zasilenia w energię elektryczną przeciętnego domu. Zanim jednak projekt trafi do sprzedaży, minie trochę czasu. Póki co, projektant prowadzi rozmowy z potencjalnymi producentami, aby uruchomić masową produkcję i dostarczyć gotowy produkt konsumentom.  

Więcej o tym tutaj

Wykorzystywanie energii wiatrowej staje się na świecie coraz powszechniejsze. Odnawialne, niskoemisyjne źródła energii będą wypierać te tradycyjne, oparte na paliwach kopalnych. W wielu krajach działają już ogromne instalacje, wykorzystujące zieloną energię: słoneczną czy wiatrową. Kolejne powstają, jak np. turbina wiatrowa w Chinach, która ma być największą taką inwestycją na świecie. Konstrukcja o wysokości ponad 260 m trafi do produkcji w 2024 r. Turbina będzie miała moc 16MW, 118-metrowe łopaty i wirnik o średnicy aż 242 m. Te parametry pozwolą jej na wytwarzanie 80 tys. megawatogodzin rocznie, co pozwoli na zasilenie 20 tys. gospodarstw domowych.

Inwestycję realizuje chińska firma MingYang Smart Energy. Turbina przeszła już odpowiednie certyfikacje w Chinach, w 2022 r. powstanie jej prototyp, rok później zostanie sprawdzony w praktyce, a w 2024 r. urządzenie trafi do produkcji seryjnej.

Więcej na ten temat tutaj

Największa turbina na świecie
Źródło: www.komputerswiat.pl
pokaż metkę
Autor: Gospodarka komunalna
Osoba publikująca: Małgorzata Malina
Podmiot publikujący: Wydział Gospodarki Komunalnej
Data publikacji: 2021-12-29
Data aktualizacji: 2021-12-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź