Klimat rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

W Helsinkach powstaną tropikalne wyspy

Będą źródłem ekologicznego ciepła i atrakcją turystyczną 

Koncepcja tropikalnych wysp Hot Heart, które będą dostarczać ekologicznego ciepła tworząc jednocześnie zielone enklawy na długie, skandynawskie zimy powstała w pracowni słynnego, włoskiego architekta Carlo Ratti. Została zaprezentowana podczas tegorocznego Helsinki Energy Challenge: konkursu, którego celem jest dekarbonizacja systemów grzewczych w fińskiej stolicy do 2030 roku. Projekt zajął w konkursie pierwsze miejsce.  

Koncepcja bazuje na nieckach magazynujących ciepło, zgrupowanych w trójkątny archipelag. Jest to 10 cylindrycznych basenów o średnicy 225 metrów każdy, umieszczonych w morzu u wybrzeży Helsinek. Łącznie mogą pomieścić do 10 mln metrów sześciennych wody. Kluczowa jest ich podwójna funkcjonalność. Mają  to być magazyny energii cieplnej a jednocześnie centra rekreacyjne. Na “wyspach” znajdą się lasy tropikalne i ekosystemy z całego świata, dzięki czemu stolica Finlandii zyska dodatkową przestrzeń publiczną i nową atrakcję edukacyjną.

Woda umieszczona w nieckach będzie podgrzewana przez pompy ciepła stale zasilane energią z elektrowni wiatrowych oraz solarów. W ten sposób będą one pełnić rolę magazynu energii, której produkcja jest uzależniona od warunków atmosferycznych a nie zapotrzebowania na prąd. Pomysł wykorzystuje ogromne “akumulatory termiczne” do magazynowania energii, gdy jej ceny są na niskim poziomie i uwalnianie jej do systemu ciepłowniczego, gdy zapotrzebowanie jest wysokie.

Projektanci Hot Heart w swojej pracy inspirowali się fińską koncepcją Jokamiehenoikeudet, co można przetłumaczyć jako “prawo każdego człowieka“ a szerzej prawo do relaksu podczas obcowania z naturą.

Cztery z 10 zbiorników gorącej wody będą zamknięte w przezroczystych kopułach zawierających “pływające lasy”. Te tropikalne ekosystemy z najważniejszych stref lasów deszczowych na świecie będą naturalnie ogrzewane przez zbiorniki znajdujące się pod nimi. Dzięki temu będzie tu przestrzeń nie tylko do spacerów, ale także pływania, doświetlona dodatkowo dzięki zastosowaniu technologii LED przypominającej słońce.

Projekt ma być gotowy w 2028 roku. Miasto liczy, że stanie się atrakcją nie tylko dla mieszkańców, ale także turystów.

Więcej o tym tutaj

Helsinki 2

pokaż metkę
Autor: Gospodarka komunalna
Osoba publikująca: Małgorzata Malina
Podmiot publikujący: Wydział Gospodarki Komunalnej
Data publikacji: 2021-12-22
Data aktualizacji: 2021-12-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź