Klimat rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Program dofinasowania infrastruktury dla samochodów bezemisyjnych

Start w styczniu 2022 roku

Wnioski o bezzwrotne dotacje na tworzenie infrastruktury dla pojazdów elektrycznych i napędzanych wodorem będzie można składać od 7 stycznia przyszłego roku.

Specjalny program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i  infrastruktury do tankowania wodoru” o wartości 1,87 mld zł zostanie przeznaczony na rozwój sieci na potrzeby ładowarek pojazdów elektrycznych (miliard zł) oraz na inwestycje w ładowarki i stacje wodoru (870 mln). Dzięki temu w całej Polsce powstanie sieć ponad 17 tyś. punktów ładowania samochodów elektrycznych oraz 20 stacji wodoru.

Z bezzwrotnych dotacji na budowę infrastruktury będą mogły skorzystać samorządy, firmy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz rolnicy indywidualni.

Projekty, na które przysługuje dofinansowanie to m.in.:

  • tworzenie punktów ładowania o mocy nie mniejszej niż 22 kW na potrzeby własne
  • budowa ogólnodostępnych stacji ładowania o mocy nie mniejszej niż 50 kW albo przebudowa ogólnodostępnych stacji ładowania skutkującej przyrostem jej mocy
  • budowa lub przebudowa ogólnodostępnych stacji wodoru

Rozbudowa sieci dystrybucyjnej będzie realizowana poprzez program „Rozwój infrastruktury elektroenergetycznej na potrzeby rozwoju stacji ładowania pojazdów elektrycznych”, który jest skierowany do operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD). Budżet tego przedsięwzięcia wynosi 1 mld zł, a pieniądze z dotacji można pozyskać m.in. na:

  • budowę, rozbudowę i modernizację linii elektroenergetycznych
  • tworzenie stacji transformatorowo-rozdzielczych

Wnioski o dofinansowanie będą przyjmowane w wersji elektronicznej poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD) NFOŚiGW, który jest dostępny pod adresem: https://gwd.nfosigw.gov.pl

Wg danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w Polsce obecnie zarejestrowanych jest ponad 32 tyś. samochodów osobowych z napędem elektrycznym, niemal 1500 elektrycznych pojazdów dostawczych i ciężarowych, ok. 12 tyś. elektrycznych motorowerów i motocykli oraz ponad 600 autobusów.

Więcej o tym tutaj

pokaż metkę
Autor: Gospodarka komunalna
Osoba publikująca: Małgorzata Malina
Podmiot publikujący: Wydział Gospodarki Komunalnej
Data publikacji: 2021-12-17
Data aktualizacji: 2021-12-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź