Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Bezpłatne szczepienia na grypę dla najmłodszych

Od 26 listopada rodzice lub opiekunowie prawni mogą zarejestrować swoje dziecko na szczepienia przeciw grypie. Szczepienia dotyczą dzieci od 6. miesiąca do 5. roku życia. Szczepienia są wykonywane w szpitalu im. S. Żeromskiego, po wcześniejszej rejestracji.

Fot. pixabay.com

Kraków rozpoczął realizację nowego programu polityki zdrowotnej, „Program profilaktyki zachorowań na grypę dla dzieci w wieku 6–60 miesięcy w Gminie Miejskiej Kraków”. Mogą w nim wziąć udział dzieci:

  • od ukończenia 6. miesiąca do 5. roku życia (wiek będzie potwierdzony na podstawie numeru PESEL)
  • zamieszkałe na terenie gminy Kraków
  • z pozytywnym wynikiem badania lekarskiego, kwalifikującym do szczepienia, oraz których rodzice lub opiekunowie prawni wyrażą zgodę na udział w programie. Rodzic czy opiekun prawny, zgłaszający się do szczepienia, zobowiązany będzie do przedstawienia dokumentu tożsamości.

Gdzie można zaszczepić swoje dziecko?

W Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, os. Na Skarpie 66, budynek H.

Rejestracja

Telefoniczna rejestracja i informacja pacjentów: od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00–18.00, pod numerem telefonu: 12 622 94 63. Szpital zapewnia informację o programie szczepień oraz rejestrację w punkcie, w którym realizowany jest program. Podczas rejestracji wyznaczony zostanie dzień i godzina przyjęcia pacjenta.

Pacjenci będą przyjmowani od poniedziałku do soboty w następujących godzinach:

  • poniedziałek: 14.00–20.00
  • wtorek: 14.00–20.00
  • środa: 14.00–20.00
  • czwartek: 8.00–20.00
  • piątek: 14.00–20.00
  • sobota: 8.00–11.00 (1 raz w miesiącu)

W przypadku dzieci w wieku od 6 do 23 miesiąca życia, będzie możliwe podanie tylko szczepień iniekcyjnych, natomiast od 24 miesiąca do 5 roku życia możliwe będzie podanie szczepionki w formie aerozolu do nosa, jeśli nie będzie medycznych przeciwwskazań.

W ramach programu przewiduje się bezpłatne wykonanie kwalifikacji lekarskiej dziecka oraz podanie szczepionki iniekcyjnej lub w postaci aerozolu do nosa. U dzieci wcześniej nieszczepionych przeciw grypie konieczne jest podanie dwóch dawek szczepionki w odstępie 4 tygodni.

Dlaczego warto szczepić dzieci przeciw grypie?

Wytyczne medyczne wskazują na zasadność szczepień dzieci przeciw grypie z uwagi na fakt, że może być niebezpieczna dla niemowląt i małych dzieci, tym bardziej w czasie pandemii COVID-19. 

Ze względu na niedojrzałość układu immunologicznego, zakażenia grypowe najczęściej występują u dzieci. Dzieci są zatem grupą najbardziej narażoną na wirusa grypy i choroby grypopodobne. Co istotne, dzieci uważane są za wektory zakażenia w całej populacji, stąd zaszczepienie dziecka może uchronić pozostałych członków rodziny przed ewentualnym zachorowaniem. To przełoży się na zmniejszenie konsekwencji społecznych i ekonomicznych związanych z nieobecnością w pracy czy koniecznością organizacji opieki nad dzieckiem.

Celem szczepień dzieci przeciw grypie nie jest tylko uniknięcie zachorowania, lecz przede wszystkim uniknięcie powikłań pogrypowych. Największe ryzyko wystąpienia poważnych postaci grypy lub powikłań występuje właśnie u dzieci w wieku do 5 lat, ale także osób po 65. roku życia, kobiet w ciąży czy pacjentów przewlekle chorych.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-11-26
Data aktualizacji: 2022-01-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź