Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Metropolia Kraków

Kraków to miasto cieszące się niezwykłą renomą nie tylko w Polsce, które prężnie się rozwija, daje nowe miejsca pracy i przyciąga kolejnych mieszkańców oraz inwestorów. Nie może ono jednak funkcjonować jak samotna wyspa, powinno szukać współpracy także z okolicznymi gminami. Tak dzieje się od wielu lat, z roku na rok intensywniej zauważane są potrzeby koordynacji i współdziałania.

Fot. archiwum prywatne

Razem z tzw. krakowskim obwarzankiem, czyli gminami leżącymi dookoła Krakowa, mówimy o ogromnym potencjale gospodarczym i turystycznym. Do tej pory kwestie metropolii krakowskiej nie znajdowały się jednak w zakresie merytorycznym prac komisji Rady Miasta Krakowa. Poszczególne projekty, które dotyczyły np. taryf biletowych, były opiniowane przez komisje tematyczne, ale pod kątem komunikacji, a nie wpływu na funkcjonowanie całego obszaru. Dlatego zaproponowaliśmy poszerzenie zakresu działania Komisji Innowacji i Wykorzystania Funduszy Unijnych Rady Miasta Krakowa właśnie o kwestie metropolitalne. Zmiana ta została zaakceptowana przez Radę Miasta na sesji w październiku i od tej pory Komisja nosi nazwę „Innowacji, Funduszy Europejskich i Metropolii Rady Miasta Krakowa”.

Wiele tematów do poruszenia

Dotychczas Komisja w obszarze współpracy z innymi gminami zajmowała się tzw. ZIT-ami, czyli zintegrowanymi inwestycjami terytorialnymi w ramach funduszy europejskich. Teraz ten zakres będzie szerszy. Komisja będzie opiniować projekty uchwał, które dotyczą kwestii metropolitalnych, będzie miejscem dyskusji i rozmów o współpracy. Będzie mogła także inicjować i koordynować pewne wspólne działania oraz być forum, na którym samorządowcy z gmin ościennych mogliby poruszyć istotne z ich punktu widzenia tematy, w zakresie których Kraków oddziałuje na ich miejscowości. A takich spraw jest wiele. Najbardziej istotne dotyczą moim zdaniem kwestii ekologicznych i infrastrukturalnych. Cały czas walczymy o poprawę jakości powietrza, Kraków poradził sobie w tym celu m.in. z wymianą pieców węglowych. Jednak ukształtowanie terenu sprawia, że do Krakowa napływa zanieczyszczone powietrze z okolic, gdzie tych pieców jest wciąż sporo. Nie uda się skuteczniej walczyć ze smogiem w Krakowie bez intensywnej współpracy z gminami ościennymi. Z tym zagadnieniem wiąże się także transport. Funkcjonuje i rozwija się sieć autobusowych linii aglomeracyjnych, ale przed nami jeszcze najważniejsze wyzwanie w tym obszarze, czyli utworzenie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej z prawdziwego zdarzenia. Rozmowy na ten temat trwają, jednak jeszcze sporo brakuje do osiągnięcia celu. Wymaga to nie tylko przygotowania wspólnych taryf biletowych, ale także budowy infrastruktury związanej z przystankami. Kraków od lat stara się zachęcić osoby, które dojeżdżają codziennie do miasta, żeby nie wybierały samochodu. Jednak aby były to działania skuteczne, to poza uruchomieniem SKA trzeba tworzyć parkingi P&R, nawet nie na obrzeżach Krakowa, ale często przede wszystkim w gminach ościennych, przy dworcach kolejowych. Jeżeli mieszkańcy tych obszarów będą mogli dotrzeć bez problemu na stację, tam np. bezpiecznie zostawić swój samochód i potem w 20–30 minut dojechać pociągiem do centrum Krakowa, korzystając z jednolitej, przystępnej cenowo taryfy, to jestem przekonany, że wybiorą taki transport zamiast samochodu. Przykłady innych metropolii pokazują, że jest to realne. Często współpraca powinna dotyczyć także rzeczy wydawałoby się tak prozaicznych jak kontynuacja infrastruktury. Nie należy dopuszczać do sytuacji, gdy chodnik czy droga dla rowerów nagle się urywa tylko dlatego, że przekracza granice danej gminy. Wyzwań i obszarów do współdziałania jest sporo, zachęcamy wszystkie osoby zainteresowane tym tematem do współpracy.

Łukasz Sęk, przewodniczący Komisji Innowacji, Funduszy Europejskich i Metropolii

dwutygodnik Krakow.pl banner

pokaż metkę
Autor: Łukasz Sęk
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-11-24
Data aktualizacji: 2021-11-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź