Ekologia rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Jak dokarmiać ptaki?

Zbliżają się coraz zimniejsze dni i coraz więcej osób zastanawia się czy dokarmiać ptaki, a jeśli tak, to co jest dla nich najlepsze, aby mogły przetrwać ten trudny czas.

Fot. pixabay.com

Wydział Kształtowania Środowiska przypomina, iż warto stosować się do zasady, że kiedy raz zaczniemy dokarmiać ptaki, trzeba robić to regularnie, aż do końca zimy.

Nie należy zostawiać jedzenia bezpośrednio na parapetach i balkonach, najlepiej pozostawiać go w karmnikach. Niezjedzony pokarm należy sprzątać regularnie, aby nie zapleśniał i nie zaszkodził ptakom, a także dlatego, aby nie pożywiały się nim szczury lub lisy.

Najlepszy pokarm

Najbardziej odpowiednim pokarmem jest taki, który występuje w naturze. Są to np. nasiona, zboża lub owoce:

  • nasiona słonecznika, pestki dyni – nieprażone i niesolone - dla sikor, łuszczaków, krukowatych, gołębi, dzięciołów
  • zboża, kasze - dla gołębi, krukowatych
  • niesolone orzechy - dla krukowatych, sikor
  • surowa, niesolona słonina - dla sikor, krukowatych i dzięciołów
  • gotowe mieszanki: kule tłuszczowe - dla sikor, dzięciołów
  • owoce: np. pokrojone jabłka czy rodzynki - dla drozdów.

Warto także zadbać o naturalne stołówki i posadzić w ogrodzie drzewa, krzewy owocowe, które także przez jesień i zimę mają owoce stanowiące dla ptaków pokarm. Mogą to być np.: bez koralowy, berberys, jarząb pospolity, rokitnik, ligustr, ognik, dereń, dzika róża, bez czarny, kalina koralowa, głóg czy tarnina. Dobrym pomysłem jest także posadzenie w swoim ogrodzie słoneczników i pozostawienie zwisających głów z nasionami. Dużą pomocą będzie także pozostawienie w ogrodzie przekwitniętych kwiatostanów jeżówek lub słonecznika.

Jeżeli jednak nie posiadamy ogrodu, możemy zakupić także gotowe przysmaki. Takie mieszanki tłuszczowo-nasienne w formie kul lub dzwonków, można zakupić w sklepach zoologicznych lub z wyposażeniem ogrodowym. Gotowe kule można zawiesić na drzewie, także pod blokiem.

Niezależnie czy mamy ogród czy mieszkamy w bloku nie zapominajmy także o wystawieniu poidła i uzupełnianiu go świeżą wodą, gdyż w okresie zimowym ptaki mają do niej utrudniony dostęp.

Pokarm dla ptaków wodnych

Ptaki wodne, takie jak kaczki czy łabędzie, dokarmiamy jedynie podczas mrozu i zalegania pokrywy śnieżnej na wodzie. Pokarm powinien znajdować się dalej od brzegu, aby nie zanieczyszczał zbiornika wodnego. Karmiąc najlepiej wybierać ziarna zbóż, owsiane płatki, niesolone warzywa lub zakupić specjalną karmę dla ptaków wodnych.

Nie karmimy chlebem

Najważniejszą zasadą jest jednak to aby nie karmić ptaków chlebem, gdyż zawiera sól, która jest dla nich szkodliwa. Pieczywo jest ubogie w wapń, zawiera nadmiar białka i węglowodanów. Często przyczynia się do deformacji ostatniego stawu w skrzydle. To „anielskie skrzydło” uniemożliwia ptakom latanie i doprowadza do śmierci.

Więcej informacji na temat dokarmiania ptaków można znaleźć na stronach:

pokaż metkę
Autor: Emilia Król
Osoba publikująca: Marta Műller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-11-23
Data aktualizacji: 2021-12-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź