Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

22. Festiwal Filmu Niemego w Kinie Pod Baranami

2 grudnia o godz. 19.00 w sali Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbyła się uroczysta inauguracja 22. Festiwal Filmu Niemego. Wystąpił duet Sarapata, który wraz z Marcelą Rybską wykonał na żywo muzykę do filmu „Kobieta na Księżycu” Fritza Langa - monumentalnej opowieści, która przez lata rozbudzała wyobraźnię odkrywców kosmosu.

Fot. materiały prasowe

22. Festiwal Filmu Niemego to szczególne wydarzenie na festiwalowej mapie Polski, skupione na kinie sprzed epoki dźwiękowej. W programie Festiwalu tradycyjnie pojawiają się zarówno rozpoznawalne dzieła jak i mniej znane perełki, wyświetlane z muzyką na żywo w wykonaniu artystów z różnych stron świata, reprezentujących rozmaite gatunki muzyczne. W tym rokufestiwal odbędzie się pod hasłem „Ekspresja”.

Tegoroczna odsłona Festiwalu rozpoczęła się 2 grudnia koncertem duetu Sarapata i Marceli Rybskiej. Artyści wykonali na żywo muzykę do filmu „Kobieta na Księżycu” - jednej z pierwszych produkcji science-fiction w historii kina.

Duet Sarapata łączy w sobie wiele skrajności, ale i doświadczeń zdobytych na różnych biegunach muzycznej wędrówki. Zamiłowanie do harmonii wynieśli z towarzyszenia zespołowi Lor czy Paulinie Przybysz. „Po godzinach” odkładali na bok gitary i perkusjonalia, by dać upust swojej największej miłości - muzyce elektronicznej. W czasie grudniowego koncertu ponownie połączyli siły z Marcelą Rybską, z którą tworzyli zespół Salk, za pomocą dźwięków snując oniryczne, niemal baśniowe opowieści.

„Kobieta na Księżycu” to imponujące widowisko, łączące wizualną atrakcyjność z artystycznymi ambicjami. Szczególną uwagę zwraca scenografia, nawiązująca w niektórych scenach do ekspresjonizmu. Film, będący adaptacją powieści Thei von Harbou (również autorka scenariusza), zawiera sceny lotu w kosmos, które wpłynęły na wyobraźnię naukowców zajmujących się eksploracją gwiezdnych przestrzeni. „Kobieta na Księżycu” realizowana była we współpracy z pionierem techniki rakietowej Hermannem Oberthem, który pierwotnie planował zbudować na potrzeby filmu prawdziwą, działającą rakietę. Pod silnym wpływem dzieła pozostawał również Wernher von Braun - twórca pocisku V2 i jeden z ojców amerykańskiego programu kosmicznego. Film wyreżyserował mistrz niemieckiego kina, Fritz Lang – twórca takich tytułów jak „ Zmęczona śmierć”, „Metropolis” czy „ M – Morderca”. „Kobieta na Księżycu” była ostatnim filmem niemym w jego karierze.

Festiwal potrwa do dzisiaj.

Więcej informacji tutaj. Program do pobrania.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Műller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-11-23
Data aktualizacji: 2021-12-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź