Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Zielony Ruczaj

III edycja Zielonego Ruczaju, czyli akcji sadzenia drzew na Dębnikach, za nami, a ja już nie mogę doczekać się edycji IV. Dlaczego?

Fot. archiwum prywatne

Rafał Komarewicz*

Zapewne nieraz słyszeli Państwo o partycypacji społecznej. Obywatele i mieszkańcy mający poczucie sprawczości są bardziej otwarci na zmiany, chętniej angażują się w działania wspólnot lokalnych, czują się współodpowiedzialni za otoczeniem mają większe zaufanie do urzędników. Mnóstwo pozytywów, prawda? Także dlatego przyszłość Krakowa widzę w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Można by pomyśleć, dlaczego rozwodzę się nad partycypacją i obywatelskością, skoro tekst ma dotyczyć sadzenia drzew… Odpowiedź na tę wątpliwość jest prosta: dlatego że warto spojrzeć na tę jedną czynność z szerszej perspektywy. Sadzimy drzewa, ale jednocześnie poznajemy sąsiadów i zacieśniamy więzi, pokazujemy naszą troskę o środowisko i zieleń, dajemy dobry przykład, zdrowo spędzamy czas. A przede wszystkim utrwalamy w głowach i sercach poczucie, że dbałość o przyrodę i klimat to obecnie jedno z największych wyzwań, jakie przed nami stoi.

Ogromnie ucieszyła mnie liczna obecność dzieci i ich aktywna pomoc. Efekty dodatkowego zadania, które otrzymały (posadzenie 500 krokusów), będą nas wszystkich radować już wiosną. Za kilkanaście, kilkadziesiąt lat to w rękach tych dzieci będzie los naszej planety. Od nas zależy, czy już dziś damy im przykład, jak dbać o środowisko. Jak widać, to „tylko” i „aż” posadzenie kilkudziesięciu drzew. Wspólne działanie, które daje nam poczucie odpowiedzialności  i sprawczości – przecież to od nas zależy, jak będzie wyglądało najbliższe otoczenie. Nasze podwórka składają się na kraj, a każdy z krajów to część kuli ziemskiej. Taka perspektywa pokazuje, jak ogromne znaczenie mają nawet małe czynności. Dziękuję za tę inicjatywę i świetną organizację mieszkańcom, Radzie Dzielnicy VIII Dębniki, Centrum Młodzieży i radnemu Piotrowi Rusockiemu (cozmienic.pl). Cieszę się, że mogłem wziąć udział w tym wydarzeniu.

*wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa

dwutygodnik Krakow.pl banner

pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-11-19
Data aktualizacji: 2021-11-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź