Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Nagroda dla promotora wielokulturowości naszego regionu

Nagrodę Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Vincenza decyzją międzynarodowej kapituły otrzymał Wojciech Ornat, właściciel i współtwórca wydawnictwa Austeria.

Fot. Piotr Malec/OEES

Nagrodę laureatowi wręczył Dominik Jaśkowiec, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa podczas VI Kongresu Open Eyes Economy Summit. Laudację wygłosił Krzysztof Czyżewski – współtwórca Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Fundacji Pogranicze. W uroczystości wręczenia nagrody Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Vincenza udział wziął także Robert Piaskowski, pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. kultury.

Nagroda im. Stanisława Vincenza to wyróżnienie przyznawane od 2005 roku za wybitne osiągnięcia w popularyzacji kultury Europy Środkowo-Wschodniej. Jej fundatorami byli: w latach 2005-2007 Instytut Studiów Wschodnich, w latach 2008–2010 Prezydent Miasta Krakowa, a od 2011 roku nagroda przyznawana jest przez Radę Miasta Krakowa.

- Dziękujemy za Pański twórczy wkład w rozwój świadomości wielokulturowej Europy. Za ciekawe i innowacyjne brzmienie literatury, którą Pan wydaje, za umiejętne korzystanie i przypominanie o  historii. Potwierdza to i umacnia istnienie wartości Europy Środkowej, ojczyzny wielu narodów i wielu kultur, o pięknej choć bolesnej historii oraz wielkim kapitale tradycji – mówił do laureata Dominik Jaśkowiec, Przewodniczący RMK.

Wojciech Ornat, właściciel i współtwórca wydawnictwa Austeria,  jednego z najważniejszych promotorów wielonarodowej i wielokulturowej natury naszego makroregionu. Wydawnictwo Austeria skupia się na publikacji najbardziej wartościowych prac związanych z tematyką żydowską, i środkowoeuropejską, ale nie tylko. Siedziba wydawnictwa znajduje się na krakowskim Kazimierzu, w sięgającym końca XV wieku budynku dawnej Mykwy.  Od początku istnienia łączy najwyższej jakości treści z unikalnym opracowaniem edytorskim. Stale poszerzająca się oferta obejmuje literaturę jidysz, hebrajską, włoską, francuską, niemiecką, węgierską, dzieła Josepha Rotha, współczesną poezję i prozę Adama Wodnickiego. W dziale judaików ważną pozycję zajmują reprinty ksiąg Biblii Hebrajskiej w przekładzie Izaaka Cylkowa. Unikalnym, autorskim projektem Wydawnictwa Austeria są „Książki do pisania”, które łącząc cechy notesu, zbioru cytatów i fotografii, stanowią wyjątkowy pomysł wydawniczy na skalę światową. Ma w swojej ofercie także niepowtarzalne artykuły papiernicze i piśmiennicze, notesy, mapy, plakaty, karty pocztowe.

Dotychczas Nagrodę otrzymali: Tomas Venclova, Jiři Gruša, Krzysztof Czyżewski, Emil Brix, Agnieszka Holland, Tatiana Tołstoj, Andrzej Stasiuk, Martin Pollack, Magda Vášáryova, Serhij Żadan, Jacek Purchla, Jarosław Hrycak, Swietłana Aleksijewicz, Krzysztof Penderecki, G. Csaba Kiss, a w 2020 r. Oleg Sencow.

Nagroda obejmuje gratyfikację finansową w kwocie 50 000 zł, statuetkę oraz prawo do używania tytułu: „Laureat Nagrody Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Vincenza”.

Patron Nagrody - Stanisław Vincenz (1888–1971) - jest szeroko znany w polskiej i europejskiej kulturze i literaturze jako wybitny etnograf, eseista, filozof, ceniony pisarz, autor słynnej trylogii „Na wysokiej połoninie”. Był badaczem i wnikliwym znawcą kultury Huculszczyzny i Pokucia, organizatorem pierwszego zjazdu „małych ojczyzn” w szwajcarskim Vallamont i autorem koncepcji, zgodnie z którą nie tyle państwa, ile regionalne „małe ojczyzny” stanowią o więzi Europejczyków. Stanisław Vincenz był człowiekiem dialogu międzykulturowego i międzynarodowego.

pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-11-12
Data aktualizacji: 2021-11-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź