Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

18. edycja Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello – znamy laureatów

21 października, w Willi Decjusza, odbyła się uroczysta gala wręczenia Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (2002-2003). To szczególne wyróżnienie przyznawane jest osobom i organizacjom pozarządowym za ich działania na rzecz ochrony i promocji praw człowieka oraz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur.

 

Fot. Paweł Mazur

W Gali udział wzięli przedstawiciele: Ambasadora Federacyjnej Republiki Brazylii, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców, Departamentu NZ i Praw Człowieka Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Rzecznika Praw Obywatelskich, Konsula Generalnego Republiki Słowackiej, Prezydenta Miasta Krakowa, fundacji wspierających działania Stowarzyszenia Willa Decjusza w obszarze praw człowieka, Fundatorów Nagrody oraz Przewodniczący Zarządu i Dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza.

W tym roku do Nagrody zgłoszono 19 łącznie nominacji, w tym 11 nominacji w kategorii „Osoba” oraz 8 w kategorii „Organizacja pozarządowa”. Wśród nominowanych znalazły się osoby i organizacje z różnych stron świata m.in. z Polski, Białorusi, Litwy, Rosji, Ukrainy, Republiki Mołdawii, Maroka, Libanu, Syrii, Afganistanu i Indonezji.

Decyzją Kapituły, laureatami 18. edycji Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello zostali:

  • Nagroda w kategorii „Osoba”: Doktor Feras Alghadban, Syria/Liban
  • Nagroda w kategorii „Organizacja Pozarządowa”: Stowarzyszenie Polska Misja Medyczna

Laureaci otrzymali statuetkę autorstwa Andrzeja Renesa, dyplom pamiątkowy oraz nagrodę finansową ufundowaną przez Sponsora – Grupę ZUE SA. 

Nagroda Honorowa, w tym roku została przyznana dodatkowo grupie organizacji białoruskich, działających w Polsce i na Litwie, udzielających pomocy materialnej, wizowej, prawnej, psychologicznej, bytowej, rehabilitacyjnej osobom represjonowanym na Białorusi po sierpniu 2020 r.

Do Grupy organizacji wyróżnionych (ujętych we wniosku nominacyjnym) należą: Strana dla Zhyzni (zarejestrowana w LT i w PL), BySol (LT), ByHelp (LT), Dopomoga (LT), Dom Białoruski (PL), Centrum Białoruskiej Solidarności (PL).

Po wręczeniu Nagród odbył się panel dyskusyjny z udziałem Laureatów na temat praw człowieka oraz  problemów globalnych, z którymi obecnie mierzy się świat.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Patrycja Piekoszewska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-10-22
Data aktualizacji: 2021-10-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź