Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Radni z wizytą na budowie klastra

Radni z Komisji Dialogu Obywatelskiego oraz Komisji Innowacji i Wykorzystania Funduszy Unijnych odwiedzili budowę Klastra Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22.

Fot. RMK

Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22 powstanie w oparciu o dwa budynki magazynowe przy ul. Zabłocie, w rejonie torów kolejowych. To pomysł na wspólną przestrzeń, która ma zapewnić techniczne i organizacyjne warunki do pracy, nauki i spędzania wolnego czasu dla różnych środowisk: startupów i mikroprzedsiębiorstw, grup twórczych, organizacji społecznych, mieszkańców i grup nieformalnych, jak również każdego, kto jest zainteresowany rozwijaniem aktywności. Swoje miejsce znajdzie tam m. in. Bank Żywności. Udział w funkcjonowaniu Klastra będzie miał też samorząd. Planuje się, że siedzibę w nowej przestrzeni będą miały miejskie instytucje odpowiedzialne za wspieranie inicjatyw społecznych, dialog i współpracę z organizacjami społecznymi. Wartość umowy z Zarządem Inwestycji Miejskich w Krakowie to niemal 40 mln zł brutto.

Oprócz kwestii związanych z wykorzystaniem budynków oraz instytucjami, które będą się tam mieścić, radnych interesowały także kwestie małej infrastruktury wokół budynku oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. I tak dowiedzieli się, iż w budynkach będzie zastosowana mała retencja, a zatrzymane wody opadowe będą wykorzystywane w budynku np. do sprzątania.  

Radny Łukasz Sęk dopytywał, kiedy nastąpi zakończenie robót. Jest ono planowane już na wiosnę przyszłego roku.

Przestrzeń klastra zostanie podzielona na umowne strefy: przedsiębiorczości, kreatywną dla działalności w obszarze sztuki i designu, innowacji społecznych oraz strefę miejską. Projekt został oparty na koncepcji tzw. shared space, czyli przestrzeni współdzielonej, wielofunkcyjnej i zmieniającej się w zależności od potrzeb jej użytkowników.

pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-10-22
Data aktualizacji: 2021-10-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź