Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Projekt „Mobilistan” w Krakowie

Centrum Sztuk Prześladowanych w Solingen, Mahalla Festival oraz MOCAK zapraszają w jeszcze dziś do podcieni muzeum, gdzie prezentowany jest międzynarodowy projekt artystyczny „Mobilistan” – pierwsze mobilne państwo w przestrzeni limuzyny, stworzone przez Manafa Halbouniego oraz Christiana Manssa.

Fot. MOCAK

„Mobilistan” ma własną flagę, hymn i paszporty. W ramach projektu artyści stają się obywatelami i ministrami mobilnego państwa. Przyjmują wizyty obywateli odwiedzanych krajów i sami u nich goszczą.

Projekt dotyka problematyki państwowości, ograniczeń terytorialnych, obywatelstwa, tożsamości, wolności przemieszczania się. Ponadto ma również na celu pobudzenie dyskusji o istniejących i utopijnych formach państwa.

Obejmuje przejazd po dziesięciu państwach na trasie: Berlin – Drezno – Praga – Budapeszt – Wiedeń – Zagrzeb – Belgrad – Sofia – Stambuł – Kraków (MOCAK). Wytyczona droga nawiązuje do tras, którymi poruszają się uchodźcy.

W ramach czasu zwiedzania i specjalnie przygotowanej wizy artyści udostępnią wnętrza „Mobilistanu”. Goście będą także mieli możliwość ubiegania się o obywatelstwo mobilnego państwa. Doatkowe informacje na stronie tutaj.


Manaf Halbouni (1984, Damaszek, Syria) – studiował rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych w Damaszku oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie, gdzie uczęszczał do klasy mistrzowskiej prof. Eberharda Bossleta. Halbouni otrzymał nagrodę Marion Ermer Award 2016, przyznawaną przez Muzeum Sztuk Pięknych w Lipsku. Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w takich krajach jak: Austria, Malta, Niemcy, Szwajcaria, Włochy.

Christian Manss (1978, Eisenach, Niemcy) – studiował w Lipsku. W latach 2012–2015 pracował także w Oberhausen, gdzie otrzymał trzyletnie stypendium miasta i The Ludwig Foundation. Jego prace były wystawiane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Austrii, Czarnogórze, Francji, Korei Południowej, Niemczech, Polsce, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Jego prace znajdują się w kilku kolekcjach, między innymi Weisman Art Foundation w Los Angeles.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Patrycja Piekoszewska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-10-22
Data aktualizacji: 2021-10-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź