Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Przejście dla pieszych na Komisji Zdrowia i Uzdrowiskowej

O trakcie pieszym umożliwiającym bezpieczne przejście mieszkańcom Żabińca do przystanku komunikacji miejskiej przez teren Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. Gabriela Narutowicza rozmawiano podczas posiedzenia Komisji Zdrowia i Uzdrowiskowej.

Fot. Magiczny Kraków

Przyczynkiem do rozmowy był projekt uchwały według druku nr 2240 autorstwa grupy radnych, w sprawie ustalenia kierunków działań dla Prezydenta Miasta Krakowa dotyczących przejścia dla pieszych obok szpitala Narutowicza. Celem uchwały jest ułatwienie pieszym przechodzenia wzdłuż torów kolejowych obok Szpitala Narutowicza, np. przez przesunięcie szlabanu oraz zdemontowanie części ogrodzenia.

Ścieżka pomiędzy szpitalem a torami kolejowymi stanowi najszybsze połączenie wielotysięcznego osiedla Żabiniec z przystankiem komunikacji miejskiej. W uzasadnieniu do projektu uchwały autorzy argumentują, że problem pojawił się, gdy decyzją dyrekcji szpitala zamknięte zostało przejście przez jego teren do ul. ks. Kazimierza Siemaszki, a konkretnie przez część niezwiązaną bezpośrednio z działalnością szpitalną, a stanowiąca jego zaplecze.

Radny Jakub Kosek, który omawiał projekt uchwały na posiedzeniu Komisji zawnioskował o otwarcie furtek, by mieszkańcy mogli korzystać ze skrótu przez teren szpitala im. Narutowicza. Wnioskował także o przebudowę wjazdu do szpitala w taki sposób, by mieszkańcy mogli w bezpieczny sposób korzystać również z niego. Sugerował także, że istnieje możliwość takiej przebudowy wjazdu dla karetek, by był on rozdzielony od ciągu pieszego.

Zastępca Dyrektora ds. Administracyjno-Technicznych i Inwestycji w Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. Gabriela Narutowicza Elżbieta Mrożek poinformowała, że jedna z furtek ogrodzenia szpitalnego została otwarta 29 września. Druga furtka wraz z budową fragmentu chodnika jest w trakcie przygotowań, i jak zapewniała przedstawicielka Zarządu Dróg Miasta Krakowa - to rozwiązanie powinno zostać zrealizowane do końca roku. Więcej o przygotowaniach chodnika można przeczytać tutaj. Natomiast Dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego Michał Marszałek informował radnych, że w planach jest przebudowa SOR-u w szpitalu Narutowicza, i wtedy, jeżeli pozwolą na to przepisy prawne, będzie można zastanowić się nad koncepcją przebudowy wjazdu na SOR. – Inwestycja w rozbudowę SOR-u jest w fazie koncepcji i planowania. Jeżeli przepisy pozwolą i jeżeli będzie możliwość wygospodarowania ciągu pieszego, to taka przebudowa będzie możliwa – potwierdzała Elżbieta Mrożek ze szpitala im. Narutowicza.

Radny Jakub Kosek zaproponował, by Komisja Zdrowia i Uzdrowiskowa złożyła wniosek do Prezydenta Miasta Krakowa o powołanie zespołu do wypracowania koncepcji ciągu pieszego na terenie szpitala im. Narutowicza.

pokaż metkę
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-10-20
Data aktualizacji: 2021-10-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź