Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ogólnopolska Noc Księgarń już dziś!

Noc Księgarń to ogólnopolski festiwal organizowany od 2019 roku. Na czytelników z całej Polski czekają spotkania autorskie, premiery książkowe, warsztaty, pokazy filmowe, koncerty, dyskusje, spacery literackie i konkursy. W inicjatywie bierze udział kilkanaście krakowskich księgarń i antykwariatów.

Fot. materiały prasowe

Niezależne księgarnie to nie tylko punkty handlowe, ale też lokalne domy kultury, miejsca aktywności społecznej, ulubione przestrzenie do spotkań, wspólnego czytania, zabawy i rozmów o książkach. Kameralni księgarze znają upodobania swoich klientów, czytają książki, są kompetentnymi doradcami i aktywnymi animatorami kultury.

Jak co roku w październiku branża księgarska jednoczy siły, aby wspólnie zorganizować wielkie święto księgarstwa. Na tę jedną noc 120 księgarń z całej Polski przygotowuje dla czytelniczek i czytelników bogaty program spotkań, debat, warsztatów i koncertów – każdy miłośnik książek, niezależnie od wieku i upodobań czytelniczych, znajdzie w nim coś dla siebie. Ponadto księgarze zapowiadają, że tego dnia książki będzie można kupić w wyjątkowych, przyjaznych cenach.

Dystrybutor książek OSDW Azymut (Grupa PWN), organizator festiwalu, w tym roku miał niełatwe zadanie: musiał wziąć pod uwagę pandemiczną rzeczywistość i ograniczenia sanitarne. Dlatego też osią wydarzeń będzie Program online Nocy Księgarń, który został podzielony na pasma:

  • rozmowy o literaturze dziecięcej, które poprowadzą mali czytelnicy wraz z Katarzyną Stoparczyk, a ich gośćmi będą: Grzegorz Kasdepke, Katarzyna Ryrych i Tomasz Samojlik; o języku, w którym Mateusz Adamczyk porozmawia z Agatą Hącią i Michałem Rusinkiem
  • o reportażu – w dyskusji wezmą udział Mariusz Szczygieł i Katarzyna Tubylewicz
  • o prozie polskiej, podczas której Natalia Szostak porozmawia z Grzegorzem Uzdańskim.
  • wspólnie ze Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury Noc Księgarń zaprosi czytelników także na rozmowę o książkach ze świata – w dyskusji wezmą udział Agata Kasprolewicz, Aga Zano, Krzysztof Cieślik i Justyna Czechowska
  • gośćmi Weroniki Wawrzkowicz w rozmowach o książkach ważnych dla kobiet będą Mery Spolsky, Eliza Kącka i Agnieszka Szydłowska
  • po północy Adam Szaja zaprosi czytelników na Noc Księgarń z kryminałem – wezmą w niej udział Wojciech Chmielarz, Anna Kańtoch, Maciej Siembieda, Ryszard Ćwirlej i Robert Małecki.

Program online Nocy Księgarń to oczywiście nie wszystko. Księgarnie z 50 miast z całej Polski organizują lokalnie blisko 100 wydarzeń i kiermaszów, które odbędą się stacjonarnie. Pełny program znaleźć można na stronie www.nocksiegarn.pl. W wydarzeniu bierze udział szesnaście krakowskich księgarń i antykwariatów – szczegółowe informacje o tym, co zaplanowany dla swoich czytelników można znaleźć tutaj.

Trzecia edycja Nocy Księgarń to także współpraca z partnerami, dzięki którym program festiwalu staje się jeszcze bogatszy. Czytelnicy obejrzą w internecie m.in. cykl „Literatura Migana”, realizowany wspólnie z Literacką Podróżą Hestii, w ramach którego fragmenty książek nominowanych do pierwszej edycji nagrody przeczyta Krystyna Czubówna, a w języku migowym przedstawią je przedstawiciele Stowarzyszenia Tłumaczy Polskiego Języka Migowego. Fundacja Wisławy Szymborskiej zaprosi czytelników na weekend do mieszkania polskiej noblistki – będzie to nagroda w konkursie poetyckim „Lepiej (być) w księgarni”. Fundacja Poland Business Run mobilizuje czytających biegaczy i organizuje konkurs „Biegiem do księgarń!”. Allegro Lokalnie przygotuje specjalną kampanię promującą księgarnie, które w wyniku pandemii musiały zaprzyjaźnić się ze sprzedażą książek przez internet. W tym roku do grona przyjaciół festiwalu dołączył także Facebook – platforma będzie wspierać promocję wydarzeń i księgarń w mediach społecznościowych.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Patrycja Piekoszewska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-10-19
Data aktualizacji: 2021-10-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź