Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Recital fortepianowy Reinholda Friedla w Muzeum Narodowym w Krakowie

Już dziś odbędzie się „Execution of Intelligence” – pierwszy z trzech koncertów cyklu „Sacrum Profanum: Post Scriptum”. Recital fortepianowy Reinholda Friedla odbędzie się w Muzeum Narodowym w Krakowie i jest wydarzeniem towarzyszącym otwarciu wystawy „XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej”.

Sacrum Profanum: Post Scriptum
Fot. materiały prasowe / KBF

Zbigniew Karkowski to piewca hałasu, legenda antyakademickiej alternatywy i wierny uczeń najważniejszych kompozytorów XX wieku – Iannisa Xenakisa, Oliviera Messiaena czy Pierre’a Bouleza. Oprócz nagrywania i występowania solo współpracował z licznymi muzykami, a także pisał kompozycje, które zostały odkryte dopiero po jego śmierci. To właśnie twórczość związanego z Krakowem kompozytora będzie punktem wyjścia dla programu recitalu fortepianowego Reinholda Friedla – postaci dobrze już znanej publiczności festiwalu Sacrum Profanum tak z koncertów solowych, jak i z występów z zespołem Zeitkratzer.

„Execution of Intelligence” to prawdopodobnie ostatni utwór instrumentalny Karkowskiego, który nie doczekał się jeszcze premiery. Napisany, podobnie jak inne jego kompozycje, specjalnie z myślą o konkretnym wykonawcy – w tym przypadku dla Friedla na fortepian amplifikowany – lecz co ciekawe bez towarzyszącej tzw. taśmy z warstwą elektroniczną, jak w przypadku innych utworów. W stolicy Małopolski zabrzmiało już sporo utworów instrumentalnych Karkowskiego, tym razem dojdzie tu do prawykonania niemal dwudziestoletniej partytury.

Kontekst do tego wydarzenia stworzą trzy utwory zbudowane jedynie z trzech dźwięków. „Unstern! Sinistre, disastro” to napisana tuż przed śmiercią ostatnia kompozycja Ferenca Liszta, będąca muzyczną wiwisekcją rozpaczy. Prawdopodobnie to nią zainspirował się György Ligeti, pisząc utwór „Musica ricercata II”, który swą sławę zawdzięcza Stanleyowi Kubrickowi i filmowi „Oczy szeroko zamknięte”. Koncert zamknie kompozycja Terre Thaemlitz, muzyczki i aktywistki transgenderowej i queerowej. „Ten-Thirty” to prosty utwór – również oparty o triadę, jednak o zupełnie innej harmonii – który przyniesie rozładowanie budowanego wcześniej napięcia.

Koncert „Execution of Intelligence” jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej”, która jest dostępna dla widzów od 15 października w Muzeum Narodowym w Krakowie. To nowa, stała ekspozycja prezentuje przegląd wielości zjawisk i tendencji artystycznych, które pojawiły się w Polsce w ciągu ostatnich 120 lat.

Koncert „Execution of Intelligence” jest wydarzeniem darmowym, ale obowiązują bezpłatne wejściówki, które są dostępne na stronie internetowej kbfbilety.krakow.pl.


„Execution of Intelligence”
20 października, godz. 19.00
Muzeum Narodowe w Krakowie, al. 3 Maja 1

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-10-15
Data aktualizacji: 2021-10-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź