Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Fenomen Starego, czyli jubileusz 240-lecia teatru krakowskiego

W tym roku przypada jubileusz 240-lecia powstania teatru repertuarowego w Krakowie. Historia jego istnienia, chociaż burzliwa i rwana, jest pars pro toto historią polskiego teatru i jego najważniejszych zjawisk. Przez cały ten czas Staremu Teatrowi udało się zachować swoją wyjątkowość. Na dziś, z okazji jubileuszu, teatr przygotował między innymi pokaz spektaklu „Halka” oraz specjalny wieczorny mapping zatytułowany „Fenomen Starego”.

teatr stary, jubileusz
Fot. materiały prasowe

– Na pytanie, jaki powinien być Narodowy Stary Teatr? odpowiedzią może być  próba zrozumienia, czym Stary Teatr był i jak stał się samym sobą. Wszak nadany oficjalnie status „narodowego” postrzegać można jako swoistą ochronę tego niezwykłego w skali naszego kraju fenomenu: fenomenu Starego Teatru – podkreślają przedstawiciele Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, którzy postanowili, aby pytanie o przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Starego Teatru zostało naświetlone cytatami zaczerpniętymi z wypowiedzi legendarnego Konrada Swinarskiego i niesłusznie zapomnianej dziś Lidii Zamkow. W związku z tym, w oknach Muzeum Starego Teatru (MICET) zostały zamieszczone neony z hasłami jubileuszowymi.

„Teatr – spójnia myśli” – Konrad Swinarski

„Słowami Swinarskiego chcemy prowokować; chcemy zaproponować je, ale jednocześnie kłócić się z nim (sam Swinarski użył go zresztą mocno krytycznie), chcemy zbadać jego aktualność. Czym jest spójnia? Czy chodzi o jednotę poglądów, gustów estetycznych, zapatrywań na świat? Czy może jedynie o grunt spotkania, o miejsce, w którym można spróbować wspólnie porozmawiać o problemach otaczającej nas rzeczywistości, spróbować zdiagnozować je i poszukać ich rozwiązań? I czy teatr wciąż może być takim miejscem?” – czytamy w jubileuszowym komunikacie Teatru Starego.

„A ja chcę, by widz ostro widział” – Lidia Zamkow

Lidia Zamkow była jedną z najaktywniejszych reżyserek w XX-wiecznej historii Starego Teatru. Jubileusz 240-lecia Teatr chce więc wykorzystać także do tego, by przypomnieć tę niezwykłą kobietę, pozostającą dziś w cieniu swoich kolegów po fachu i jednocześnie przypomnieć jej marzenie. Pragnienie Zamkow jest wyzwaniem dla wszystkich stron teatralnego spotkania: ostrość widzenia zobowiązuje twórczynie i twórców, zobowiązuje też tych, którzy siadają na widowni. Wszak, by posłużyć się bon-motem innego krakowskiego artysty, do teatru nie wchodzi się bezkarnie.

Jubileuszowy spektakl i mapping

Dziś, równo 240 lat po zatwierdzeniu przez władze miasta zgody na uruchomienie w Krakowie teatralnej działalności repertuarowej, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej wystawi „Halkę” oraz zaprezentuje specjalnie przygotowany mapping. Po spektaklu w reżyserii Anny Smolar odbędzie się jubileuszowe spotkanie dyrektorów krakowskich teatrów z udziałem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Także dziś na fasadzie gmachu teatru przy Placu Szczepańskim odbędzie się mapping zatytułowany „Fenomen Starego”.

– W telegraficznej galopadzie odbędziemy podróż przez dwadzieścia cztery dekady ewolucji architektury, zespołu i wydarzeń kształtujących oblicze Starego Teatru – zapowiadają organizatorzy jubileuszu. Prezentacja zostanie pokazana trzykrotnie, odbędzie się o godz. 20.30, 21.00 i 21.45.

Działalność zainauguruje również sklep teatralny, zlokalizowany w Muzeum Starego Teatru, w którym będzie można nabyć gadżety teatralne oraz wydawnictwo „Fenomen Starego”. Sezon jubileuszowy to także dziesięć premier, imprezy towarzyszące, a także niespodzianki.

Dodatkowe informacje na stronie Starego Teatru.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Műller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-10-12
Data aktualizacji: 2021-10-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat