Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wernisaż wystawy „Osiedleni. Mistrzejowice” w Muzeum Nowej Huty

Muzeum Krakowa zaprasza na wernisaż wystawy „Osiedleni. Mistrzejowice”. Wydarzenie odbędzie się w środę, 13 października, o godz. 18.00 na dziedzińcu przed Muzeum Nowej Huty na os. Centrum E.

Muzeum Krakowa
Fot. Muzeum Krakowa / materiały prasowe

Wystawa „Osiedleni. Mistrzejowice” jest kontynuacją dotychczasowych wystaw w Muzeum Nowej Huty, zarówno tych pokazujących przeszłość i dziedzictwo kulturowe ziem, na których wyrosła Nowa Huta, jak i jej współczesność.

Ekspozycję rozpoczyna się od ukazania dziejów Mistrzejowic, Batowic i Dziekanowic, a więc terenów, na których po 1968 r. wyrosła obecna XV Dzielnica Mistrzejowice. Część kolejna ukazuje republikę artystów, a więc sylwetki twórców, którzy w dużej liczbie mieli tam swoje pracownie, bądź mieszkali na okolicznych osiedlach.

Kolejny fragment jest poświęcony latom 80. XX w., kiedy to Mistrzejowice – ze względu na swoją antykomunistyczną działalność –zyskały sobie miano Westerplatte Południa. Wiązało się to oczywiście z działalnością kościoła pw. św. M.M. Kolbego, a w szczególności charyzmatycznego kapłana, ks. Kazimierza Jancarza.

Wystawę kończy część urbanistyczno-architektoniczna, gdyż Mistrzejowice są żywym przykładem rozwoju polskiej architektury od końca lat 70. XX w. do dnia dzisiejszego.

Szczegóły na stronie internetowej muzeumkrakowa.pl.

pokaż metkę
Autor: Tomasz Róg
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-10-07
Data aktualizacji: 2021-10-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź