Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kongres Książki podczas Festiwalu Conrada

W dniach 18–22 października w ramach Festiwalu Conrada odbywa druga edycja Kongresu Książki, który stał się najważniejszą w Polsce platformą rozmów o sektorze książki. Tegoroczne wydarzenie stanowi ciąg dalszy podjętej w zeszłym roku dyskusji o problemach twórców, wydawców, księgarzy i bibliotekarzy. Jest też okazją do namysłu nad nowymi wyzwaniami, które pojawiły się wraz z pandemią.

Fot. materiały prasowe

Przedstawiciele różnych sektorów rynku książki na spotkaniach branżowych postarają się wypracować nowe standardy współpracy, a na wydarzeniach otwartych dla publiczności opowiedzą m. in. o nowych tematach i modach w literaturze. Będą się też zastanawiać, czy książka jest produktem, jak każdy inny, czy też dobrem kultury, na które nie należy patrzeć wyłącznie pod kątem ceny.

Kongres Książki rozpoczął się 18 października. Tego dnia wydawcy oraz twórcy (autorzy, tłumacze i ilustratorzy) zasiadli do rozmów, by wspólnie zastanowić się nad kształtem Konwencji krakowskiej – pierwszego dokumentu regulującego współpracę między obiema stronami. O godz. 18.30 odbyła się debata Jak działają trendy wydawnicze? O nowych książkach na nowe czasy. Uznani redaktorzy zastanawiali się będą m. in. nad tym, jak zmienił się rynek oraz gusta czytelników w kontekście przed- i popandemicznym, Rozmowę poprowadził Tomasz Pindel.

19 października o godz. 12.00 korektorzy i redaktorzy rozmawiali o swojej sytuacji zawodowej i pozycji na rynku książki. O godz. 14.00 nastąpiła uroczysta inauguracja Szkoły Redaktorskiej KMLU – nowej inicjatywy skierowanej do osób zajmujących się redakcją tekstów, które chcą poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. Magdalena Budzińska, redaktorka Wydawnictwa Czarne, opowiedziała o kursie, natomiast Małgorzata Szejnert poprowadził wykład mistrzowski o zawodzie redaktora. Dzień zakończył się debatą zatytułowaną „​Czy książki są rzeczywiście drogie?”. W jej trakcie wydawcy i księgarze mówili o procesie wydawniczym i interesach różnych grup zawodowych w kontekście ustawy o jednakowej cenie książki i jej wpływu na kieszeń czytelników i czytelniczek. Debatę poprowadził Łukasz Wojtusik.

20 października na spotkaniu zamkniętym przedstawiciele wyższych uczelni dyskutowali o programach kształcenia tłumaczy i tłumaczek literatury. Tego samego dnia oddano głos księgarzom i samorządowcom z Krakowa, Warszawy, Wrocławia i Szczecina – w trakcie debaty „Miasta dla księgarń, księgarnie dla miast” o godz. 18.30. Goście spotkania zastanawiali się, jakie znaczenie mają księgarnie kameralne w kontekście polityki kulturalnej miast, ale też szerzej – w kontekście działań prospołecznych. Rozmowę poprowadził Krzysztof Żwirski.

Ostatniego dnia Kongresu Książki (22 października) skupimy się na edukacji literackiej. Gościem specjalnym będzie Alison David, która poprowadzi wykład poświęcony upowszednianiu czytelnictwa i promowaniu postaw proczytelniczych u młodzieży i dzieci od pierwszych miesięcy życia na przykładzie Wielkiej Brytanii (wprowadzenie i moderacja: Maria Deskur). Wykład odbędzie się w ramach projektu „Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania” realizowanego przez KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Wrocławski Dom Literatury, operatora programu Wrocław Miasto Literatury UNESCO, Fundację Powszechnego Czytania, Fundację Olgi Tokarczuk i Polską Izbę Książki.

Po wykładzie zapraszamy na warsztaty „Polska czytająca”, których celem jest wypracowanie strategii współpracy między różnymi ośrodkami na rzecz podniesienia poziomu czytelnictwa w Polsce. W spotkaniu wezmą udział m.in. przedstawiciele instytucji kultury oraz aktywiści literaccy. Serię wydarzeń poświęconych edukacji czytelniczej zakończy wykład Przemysława Staronia, autora książki „Szkoła bohaterek i bohaterów 2, czyli jak radzić sobie ze złem” opublikowanej przez Wydawnictwo Agora. Prelekcja o sposobach mówienia o literaturze – w szkole i poza szkołą – jest przeznaczona dla nauczycieli, bibliotekarzy i edukatorów.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-10-06
Data aktualizacji: 2021-10-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat